Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie

Archiwum 2016/2017

Zakończenie Roku Szkolnego 2016/2017

21 VI - Uroczysta Msza św. dla uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Kościele Matki Bożej Fatimskiej o godz. 11.00.

22 VI - Część artystyczna zakończenia roku szkolnego o godz. 8.00 - klasy 1 - 3; o godz. 10.00 - klasy 4 - 6.

23 VI - Rozdanie świadectw o godz. 9.00 - klasy 4 - 6. Klasy 1 - 3 wg odrębnych ustaleń.

Wawel

Dnia 14.06.2017 nasza klasa 2a wybrała się na wycieczkę. Tym razem zwiedzaliśmy Wawel. Naszym przewodnikiem była moja mama. Poznaliśmy wiele legend oraz byliśmy w Smoczej Jamie. Były też pyszne lody i zakup pamiątek. Z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.

Michalina Piwko kl. 2a

Konkurs informatyczny

"O bezpieczeństwie w sieci" to temat tegorocznego konkursu informatycznego dla uczniów klas 4 – 6. Zadaniem uczestników było przedstawienie w formie plakatu zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Swoje prace zaprezentowało trzynastu uczniów.

W konkursie zwyciężyli:

  • Hania Adamczyk (miejsce I) i Miłosz Wójcik (miejsce I)
  • Julia Nawrot (miejsce II)

Gratulujemy!

Zielona Szkoła klasy 4a Muszyna - Złockie w dniach 15.05. - 19.05.2017 r.

Alpina - filmik

Festyn Rodzinny

Dzieci z Rodzicami lub Opiekunami oraz Młodzież naszej szkoły i zaprzyjaźnioną serdecznie zapraszamy na
Festyn Rodzinny
który odbędzie się 27 maja 2017 r. w godz. 10.30 – 13.00, przy ulicy Goszczyńskiego 44

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja

W tym dniu w naszej szkole odbył się konkurs historyczny o tytuł Mistrza Historii roku szkolnego 2016/2017. Po zaciętej rywalizacji zwycięzcą został Filip Krzyż uczeń klasy VIa, pierwszym wicemistrzem - uczeń klasy IVa Antoni Ziarkowski, a tytuł drugiej wicemistrzyni otrzymała Anna Stanula z klasy VIa.

Zwycięzcom gratulujemy !!!

Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „You Can Sing”

W dniu 26.04.2017 odbył się konkurs piosenki anglojęzycznej „You Can Sing”. W konkursie brali udział uczniowie klas IV-VI. Zadaniem uczestników było zaśpiewanie piosenki w języku angielskim. Uczestnicy konkursu oceniani byli według następujących kryteriów: poprawność językowa, interpretacja i muzykalność oraz wrażenia artystyczne.

W konkursie wystąpili:

  • Karolina Janeczek kl. 6 AP
  • Martyna Łach kl. 6 AP
  • Szymon Zimny kl. 5 AP
  • Anna Stanula kl. 6 AP
  • Julia Tracz w duecie z Tatianą Tomal kl. 4 AP
  • Bartosz Szwugier kl. 5 AP

Jury przyznało następujące miejsca:

  • Miejsce I: Anna Stanula kl. 5 6P z piosenką „Spider’s Web” Katie Melua
  • Miejsce II (EX AEQUO):
    • Martyna Łach kl. 6 AP z piosenką „Don’t Worry Be Happy” Bobby McFerrin
    • Szymon Zimny kl. 5 AP z piosenką „I want to break free” Queen
  • Miejsce III: Karolina Janeczek kl. 6 AP z piosenką „Skyfall” Adele

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie.

Bezpieczny Internet - konkurs dla uczniów klas 4, 5, 6

Dzień Ziemi

21 kwietnia w naszej szkole odbył się ekologiczny pokaz z okazji Dnia Ziemi pt.: Eko Stwory. Każda z klas edukacji wczesnoszkolnej miała przygotować stwora, z dowolnych materiałów, pochodzących ze zużytych opakowań. Mogły to być butelki, kartony, gazety, zakrętki itp. Po kilkugodzinnej zespołowej pracy powstały: pająk, jednorożec, żyrafy, wieloryby, kreciki, kotki. Podczas prezentacji dzieci opowiadały, z jakich materiałów zbudowały swoje zwierzątko. Uczniowie przekonali się, że każde opakowanie może być powtórnie wykorzystane, np. do tworzenia ekologicznych zabawek.

Harmonogram rekrutacyjny

Harmonogram rekrutacyjny

Szkolne Dni Książki - Wędrówki Czytelnicze

7 kwietnia 2017 - Turniej „Szukam i wiem”

W piątek w naszej szkole odbył się po raz drugi Turniej literacko–polonistyczny „Szukam i wiem”. Impreza zorganizowana została w ramach „Wędrówek czytelniczych” szkolnych dni książki. Wzięły w nim udział klasy 4-6. Reprezentanci klas mieli za zadnie wykazać się dużą wiedzą z zakresu ortografii, frazeologii, znajomości lektur, zasad poprawności językowej, mitologii. Rywalizacja była bardzo zawzięta, ale zwycięzca mógł być tyko jeden. W tym roku była to klas 6a. Wszystkim drużynom gratujemy.

10 kwietnia 2017 - „Turniej Bajkowy” podsumowanie konkursów „Wędrówek czytelniczych”

W ramach „Wędrówek czytelniczych” szkolnych dni książki, klasy I-III wzięły udział w bajkowym turnieju. Uczniowie wszystkich klas rywalizowali w znajomości bajek, baśni i poezji dla dzieci. Okazało się, że uczniowie świetnie znają literaturę dziecięca, jednak zwycięzcą okazała się klasa 2B.

Podsumowaliśmy także wszystkie konkursy które odbyły się podczas naszych szkolnych dni książki. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, oto wyniki:

Konkurs „Duety pisarskie”

  • I miejsce - Hania Adamczyk (kl.4a) z rodziną (Basia, Kuba, Małgorzata i Grzegorz Adamczyk)
  • I miejsce – Kasia Adamczyk i Zuzia Łukaszewska (kl. 3b)
  • II miejsce – Karolina Matejko (kl.4a) i Ola Matejko (kl.1a)
  • Wyróżnienie – Patrycja Mocek i Martyna Wajda (kl. 3b)
  • Wyróżnienie –Lena Surowy i Magdalena Dziedzic (kl.4a)

Konkurs „Selfie z książką”

  • I miejsce - Piotrek Jarczyk (kl.3b) i Julia Jarczyk (kl.2a)
  • II miejsce – Adela Pytel (kl.2a)
  • III miejsce – Dominika Wrzosek –Ostafin ( kl. 3b)

Nagroda publiczności: Anna Stanula (kl.6a), Miłosz Wójcik (kl.4a)

Quizzy rozwiązywane w aplikacji Quizizz

  • Klasy 1-3: Zuzanna Maj (kl.2a)
  • Klasy 4-6: Julia Nawrot (kl.5a)

Soblówka

Początkiem kwietnia klasa 2a wybrała się na dwudniową wycieczkę do Soblówki w Beskidzie Żywieckim. Dzieci brały udział w ciekawych warsztatach muzycznych i plastycznych, lekcjach przyrody organizowanych w terenie oraz dyskotece. Na nudę nie było czasu. Podczas spacerów, każdy mógł się przekonać jak trafne jest przysłowie „kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Drugiego dnia, dzieci zmęczone, ale uśmiechnięte wróciły do Krakowa. Już planujemy następny wyjazd.

Warsztaty w Teatrze Groteska - klasa Ia

5.04.2017 klasa pierwsza wybrała się do Teatru Groteska na warsztaty "Sekrety sceny". Dzieci oglądały piękne maski oraz lalki. Poznaliśmy kukiełki, jawajki, różnego rodzaju marionetki oraz to, jak się je animuje. Zwiedziliśmy również garderobę, scenę teatru, dowiedzieliśmy się kto pracuje w teatrze i czym się zajmuje. Warsztaty były interesujące, przybliżyły nam w ciekawy sposób jak wygląda teatr od kulis.

Bal karnawałowy

25 lutego w naszej szkole odbył się bal karnawałowy, którego tematem przewodnim była Kraina Królowej Śniegu. Dzieci, w przebraniach bałwanków, pingwinków, śnieżynek i księżniczek, bawiły się wraz z Królową Śniegu. Podczas balu swoje umiejętności taneczne zaprezentowały klasy 1-3. Nie zabrakło również słodkich pyszności. Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał watę cukrową.

Warsztaty uczniów klasy 1 w Muzeum Inżynierii Miejskiej

W dniu 1.03.2017 klasa I wybrała się do Muzeum Inżynierii Miejskiej na warsztaty „Poznajemy Układ Słoneczny”. Na zajęciach dzieci nauczyły się, co oznacza słowo Kosmos, dowiedziały się wielu rzeczy na temat naszej galaktyki. Aby lepiej przyswoić wiedzę uczniowie brali udział w ciekawych eksperymentach. Warsztaty bardzo nam się podobały.

Bal karnawałowy w dniu 25 lutego 2017 r.

Zaprojektuj Bagry

Jasełka w 2b

"Jadą kolędnicy, na skrzypeczkach grają. Zaraz tu przyjadą, pięknie zaśpiewają." Słowami tej pastorałki uczniowie klasy 2b powitali swoich rodziców podczas tegorocznych jasełek. W tym roku przedstawienie miało formę występu grupy kolędniczej. Program słowny przeplatany był pastorałkami, śpiewanymi przy akompaniamencie instrumentów muzycznych. Zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Dzieci miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych. Spotkanie zakończyło się wspólnym kolędowaniem.

25 Finał Wielkiej Orkiestry Światecznej Pomocy

Certyfikat Ogólnopolskiego Programu Wiarygodna Szkoła

Mistrzostwa Krakowa w Narciarstwie Alpejskim

Mistrzostwa Krakowa w Narciarstwie Alpejskim dziewcząt i chłopców odbyły się w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży, a miejscem tradycyjnie był Siepraw Ski. Głównym celem zawodów było wyłonienie najlepszych zawodników i zawodniczek w kategorii szkół podstawowych oraz popularyzacja narciarstwa alpejskiego wśród dzieci i młodzieży. Mimo, że śniegu było niewiele udało się przeprowadzić jeden przejazd slalomu giganta, a nasza reprezentacja zdobywała kolejne doświadczenia sportowe, obserwując innych uczestników.

Konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa”

Tradycyjnie przed świętami odbył się w naszej szkole konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa”. Dzieci zastosowały różne techniki wykonując piękne i bardzo oryginalne szopki. Trudno było wybrać tylko jedną, najpiękniejszą pracę. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy pomysłowości.

Laureatami tegorocznego konkursu zostali:

  • Hanna Adamczyk
  • Magdalena Dyrba
  • Filip Jastrzębowski
  • Karol Maciński
  • Aleksandra Matejko
  • Karolina Matejko

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Gratulujemy!

Idą Święta w klasie 2a

Radosny czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia wypełniony był w klasie 2a licznymi atrakcjami. 19 grudnia nasza sala zmieniła się w pracownię artystyczną, w której dzieci malowały bombki choinkowe. Brokat ozdobił nie tylko małe dzieła sztuki, ale również całą salę. 21 grudnia to słodki czas lukrowania i ozdabiania pierników. Pomysłowość dzieci podczas dekorowania nie miała granic. W tak miłej i słodkiej atmosferze przygotowywaliśmy również inne ozdoby choinkowe. Ostatniego dnia przed Świętami wspólnie śpiewaliśmy kolędy, łamaliśmy się opłatkiem, życząc sobie zdrowia i szczęścia.

Wigilia klasy I

W dniu 22.12.2016 w klasie pierwszej odbyło się świąteczne spotkanie. Najpierw dzieci dekorowały pierniczki i wykonywały pracę plastyczną. Następnie usiedliśmy do dużego stołu, na którym znajdowało się wiele smakołyków przygotowanych przez naszych rodziców. Na początku rozmawialiśmy o tradycjach bożonarodzeniowych oraz naszych, domowych. Potem podzieliliśmy się opłatkiem i rozpoczęliśmy naszą pierwszą, klasową Wigilię. To był bardzo miły dzień.

Przedświąteczny czas w klasie 2b

Magia świąt zagościła w klasie 2b na długo przed wyczekiwanymi świętami Bożego Narodzenia. Rozpoczęliśmy od przystrojenia choinki. W tym celu wykonaliśmy ozdoby i łańcuchy, które wspólnie zawiesiliśmy na świątecznym drzewku. Zrobiliśmy również stroiki - choinki. Nie zapomnieliśmy o naszych bliskich, dla których przygotowaliśmy przepyszne pierniczki. Przez cały czas śpiewaliśmy kolędy. Dopełnieniem świątecznych przygotowań było spotkanie wigilijne, podczas którego składaliśmy sobie życzenia, kolędowaliśmy i rozmawialiśmy na temat zwyczajów świątecznych w naszych rodzinach.

Klasa 3b na warsztatach czekoladowych

Uczniowie klasy 3b wybrali się na warsztaty, na których wykonali dla swoich bliskich (albo dla siebie) czekolady własnego autorstwa. Najpierw dzieci zobaczyły prezentację multimedialną o historii czekolady oraz oglądnęły film instruktażowy o tym, jak powstaje czekolada. Następnie każde dziecko przyrządziło swoją tabliczkę czekolady, dekorując ją według własnego pomysłu najrozmaitszymi dodatkami. Na zakończenie uczniowie wykonali opakowania, w które zapakowali swoje kolorowe i oryginalne czekolady.

Warsztaty czekolady klasa I

W dniu 19.12.2016 klasa I z okazji Świąt Bożego Narodzenia wybrała się na warsztaty czekolady. Oglądając na początku ciekawy film, dowiedzieliśmy się jak wygląda proces produkcji czekolady. Następnie dzieci wykonywały swoje tabliczki czekolady, ozdabiając je i dodając wiele, smakowitych dodatków. Oczekując, aż czekolada stężeje stworzyliśmy świąteczne opakowania na nasze smakołyki. Warsztaty bardzo nam się podobały.

Kiermasz Świąteczny

Serdecznie zapraszamy na
Kiermasz Świąteczny
wyrobów i ozdób powstałych w szkolnej pracowni rękodzieła
Społeczność Szkoły Podstawowej nr 8

Pomoc dla osób niepełnosprawnych w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym

Program Aktywny Samorząd w Module II przewiduje wsparcie ze środków PFRON dla osób niepełnosprawnych w zakresie uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym. Ubiegać się o pomoc w programie mogą osoby posiadające status osoby niepełnosprawnej z orzeczonym umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. W ramach pomocy studenci studiów wyższych i uczniowie szkół policealnych mogą ubiegać się o dofinansowanie lub refundację czesnego oraz dodatek do kosztów kształcenia w oparciu o szczegółowe wytyczne programu zamieszczone na stronie PFRON http://www.pfron.org.pl/pl/studenci.

Dla Beneficjentów Programu corocznie zostaje opracowana przez Realizatora tj. MOPS w Krakowie Procedura nr 51 zawierająca druk wniosku o pomoc i wszelkie informacje dotyczące dofinansowania. Wnioski o pomoc należy składać w wyznaczonych przez PFRON terminach naboru w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie ul. Józefińska 14. Wniosek dostępny jest na stronie internetowej Ośrodka pod adresem http://www.mops.krakow.pl/formy-pomocy oraz w siedzibie Realizatora ul. Józefińska 14.

W przypadku kontynuowania nauki w ramach wykształcenia na poziomie wyższym, zapraszamy niepełnosprawnych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych do skorzystania ze wsparcia w ramach Programu Aktywny Samorząd.

Krakowska Olimpiada Młodzieży w Pływaniu indywidualnym dziewcząt i chłopców

Krakowskie zawody Szkół Podstawowych w pływaniu dziewcząt i chłopców trwały dwa dni ze względu na dużą liczbę uczestników. Wiązało się to z bardzo wysokim poziomem prezentowanym przez zawodników. Nasza reprezentacja dziewcząt i chłopców z klas III – VI pływała czterema stylami: klasycznym, dowolnym, grzbietowym i delfinem. Najlepszy wynik uzyskał Józef Adamczyk (5Ap), który w stylu dowolnym zajął bardzo dobre 5 miejsce i zakwalifikował się do zawodów wojewódzkich.

Gratulacje!

Klasa 3b w komnatach królewskich na Wawelu

Uczniowie klasy 3b wybrali się kolejny raz na Wawel. Do tej pory zwiedzili Katedrę Wawelską, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunta i Smoczą Jamę. Tym razem postanowili zobaczyć komnaty królewskie. Wycieczkę rozpoczęli od obejrzenia sal na parterze, które dawniej służyły za mieszkanie dla administratora Wzgórza Wawelskiego. Uczniowie widzieli sprzęty codziennego użytku, np.: kufer, szafę, krzesła, skrzynię na pieniądze, łoże baldachimowe oraz obrazy o tematyce religijnej. Następnie dzieci udały się do komnat reprezentacyjnych na drugim piętrze. W sali tronowej, zwanej też poselską lub salą pod głowami mali turyści zobaczyli tron królewski, zaś w rogu bardzo charakterystyczny kominek w kształcie baszty. W kolejnych komnatach dzieci podziwiały m.in.: bogato rzeźbione meble, piękne kurdybany, wspaniałe arrasy a także portrety polskich monarchów oraz obrazy historyczne. Na zakończenie uczniowie znaleźli się w Sali Senatorskiej, w której odbywały się sejmy koronacyjne, królewskie śluby, bale i inne uroczystości. Wycieczka bardzo się podobała i wkrótce dzieci zwiedzą kolejne interesujące miejsca w Krakowie.

Mikołajki klasy I

Z okazji Mikołajek klasa pierwsza wybrała się do kina na bajkę zatytułowaną "Trolle". Seans bardzo się podobał, dzieci z wielkim zainteresowaniem go oglądały. Nasze pierwsze Mikołajki były super.

Konkurs Poezji ks. Jana Twardowskiego

7 grudnia uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Poezji ks. Jana Twardowskiego. Z duma informujemy, że dwójka z nich Anna Stanula i Magdalena Olszewska zostały wyróżnione. Konkurencja była spora więc docenienie naszych uczennic tym bardziej cieszy. Serdecznie gratulujemy.

Mikołaj w klasie 2a

6 grudnia z samego rana do naszej szkoły przybył św. Mikołaj. Wszystkie dzieci bardzo ucieszyły się na widok długo oczekiwanego gościa. Otrzymały wymarzone prezenty i obiecały, że w następnym roku będą bardzo grzeczne

Wspomnienie ks. prof. Józefa Tischnera

5 grudnia w naszej szkole wspominaliśmy Patrona szkoły Józefa Tischnera. Uczniowie klas 1-3 przez ostatnie kilka dni poznawali sylwetkę Patrona, jego poglądy i życiorys. Efektem tej pracy były rysunki, makiety, góralskie tańce i piosenki, zaprezentowane wczoraj na sali gimnastycznej przed innymi uczniami. Każdy czegoś się nauczył a przy okazji wszyscy dobrze się bawili.

Na zakończenie uroczystego spotkania wręczone zostały nagrody w konkursie „Kartka z Pamiętnika” poświęconym Tischnerowi. Oto laureaci:

Wyróżnienia w kategorii Szkoła Podstawowa klasy 1-3

  • Kuba Gil Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie
  • Andrzej Pawłowski Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie
  • Wiktor Szymański Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie
  • Aleksandra Matejko Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie
  • Karol Maciński Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie
  • Hubert Kubik Szkoła Podstawowa nr 47 w Krakowie
  • Kamil Kowalik Szkoła Podstawowa nr 47 w Krakowie
  • Roksana Banaś Zespół Szkół Podstawowa i Gimnazjum Ratułów
  • Oliwia Michniak Zespół Szkół Podstawowa i Gimnazjum Ratułów
  • Patryk Słodyczka Zespół Szkół Podstawowa i Gimnazjum Ratułów

I miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa klasy 4-6
Piotr Ozga ze Szkoły Podstawowej nr 137 w Krakowie.

II miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa klasy 4-6
Julia Kasperczak Szkoły Podstawowej nr 47 w Krakowie.

III miejsce w kategorii Szkoła Podstawowa klasy 4-6
Grzegorz Ozga ze Szkoły Podstawowej nr 137 w Krakowie.

I miejsce w kategorii Gimnazjum
Oliwia Milli z Publicznego Gimnazjum w nr 1 Chrzanowie

II miejsce w kategorii Gimnazjum
Aleksandra Różycka Publicznego Gimnazjum nr 1 w Chrzanowie

III miejsce w kategorii Gimnazjum
Barbara Bisaga Gimnazjum nr 2 w Zakopanem

Nagrodzone prace możecie przeczytać na naszym szkolnym blogu:
zakrecenizaczytani.blogspot.com

Krakowska Olimpiada Młodzieży w Szachach

Turniej szachowy w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży został zorganizowany dla uczniów Szkół Podstawowych. Nasza reprezentacja dziewcząt (kl. 5Ap) i chłopców (kl. 4Ap) dzielnie walczyła o punkty w turnieju. Każdy z uczestników musiał rozegrać po 7 rund liczonych do klasyfikacji generalnej, w której uplasowaliśmy się wyżej niż w poprzednim roku.

GALERIA

Andrzejki w klasie I

W dniu 30.11.2016 w klasie pierwszej odbyły się Andrzejki. Dzieci poznały i brały udział w wielu ciekawych wróżbach. Było układanie butów, rzucanie kostką, przebijanie serca igłą. Najciekawszą wróżbą, która wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród dzieci, było lanie wosku i rozpoznawanie kształtów. Ten dzień był bardzo radosny i pełen zabawy.

Międzyszkolny Konkurs „Mądra głowa, sprawne ręce”

23 listopada w gimnazjum naszego Zespołu Szkół odbył się Międzyszkolny Konkurs „Mądra głowa, sprawne ręce.” Gościliśmy uczniów klas V Szkół Podstawowych nr 8, 29, 47, 137. Konkurs składał się z dwóch części: część pierwsza to przygotowanie gry planszowej, zawierającej pytania i zadania z zakresu nauk matematyczno – przyrodniczych. W części drugiej uczestnicy konkursu zmagali się z łamigłówkami matematycznymi, rebusami, krzyżówkami, mapami i doświadczeniami.

Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej edukacji matematyczno – przyrodniczej.

A oto wyniki:

W Konkursie „Kości zostały rzucone”:

  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 8 w składzie: Julia Nawrot, Aleksandra Sokołowska, Eliza Nieszkowiecka, Artur Cyrwus, Dominik Zając za grę „Droga do wodopoju” zdobył I miejsce.
  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 137 w składzie: Patrycja Kołodziejczyk, Piotr Słoma, Martyna Lenda, Szymon Sroka, Dominika Woźniak za grę „Quiz matematyczno – przyrodniczy” zdobył II miejsce.

W Konkursie „Mądra głowa, sprawne ręce”:

  • I miejsce – Zespół Szkoły Podstawowej nr 47 w składzie: Jakub Wacławski, Tomasz Więcławski, Bartosz Garaś
  • II miejsce – Zespół Szkoły Podstawowej nr 8 w składzie: Magdalena Olszewska, Jakub Czupryna, Anh Tuan Nugyen
  • III miejsce – Zespół Szkoły Podstawowej nr 29 w składzie: Anna Wrona, Wojciech Sroka, Emilia Szczukiewicz

Projekt edukacji leśnej w klasie 2b

W okresie od września do października 2016 r. klasa 2b realizowała projekt edukacji leśnej pt. Jakie tajemnice kryje las? Głównym celem projektu było propagowanie wiedzy o lasach i ich roli dla środowiska oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci poprzez kontakt z przyrodą. Uczniowie zapoznali się z piętrową budową lasu, poznali jak ważne jest znaczenie lasów i jak należy o nie dbać. Podsumowaniem zdobytej wiedzy było stworzenie przez każdego ucznia własnej Księgi lasu. Na zakończenie projektu, dzieci przygotowały makietę lasu, gdzie można było zobaczyć drzewa liściaste, iglaste, zwierzątka leśne oraz skarby lasu.

Wizyta dentysty w kl. 1a

W dniu 23.11.2016 klasę pierwszą odwiedziła Pani Dentystka, która opowiadała dzieciom na temat swojego zawodu oraz tego, jak należy dbać o zęby. Uczniowie mieli możliwość na specjalnym modelu zobaczyć oraz ćwiczyć prawidłowe szczotkowanie zębów. Oglądali przybory stomatologa, zdjęcie rentgenowskie oraz ciekawe obrazki związane z higieną jamy ustnej. Pogadanka była bardzo ciekawa i interesująca. Dzieci podczas dzisiejszych zajęć wiele się nauczyły.

Warsztaty Energa Sailing

Warsztaty żeglarskie Energa Sailing dla uczniów klasy pierwszej i drugiej zostały poprowadzone przez Panią instruktor Martynę Gaik i wspaniałego żeglarza, Mistrza Olimpijskiego Pawła Kołodzińskiego z 49er Team Przybytek & Kłodziński. Nasi uczniowie uczestnicząc w spotkaniu poznali różne ciekawostki ze świata żeglarskiego, podstawowe węzły, zasady bezpieczeństwa na wodzie oraz uczyli się budowy Optymista, a na koniec otrzymali pamiątkowe autografy.

Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing realizowany jest co roku na Przystani Klubu Żeglarskiego HORN nad Zalewem Bagry Wielkie w Krakowie.

Teatr Lalek Bajka

W piątek 18 listopada klasy 1-3 obejrzały spektakl Teatru Lalek Bajka ze Starego Sącza pt. Wyjątkowy gość. Przedstawienie powstało na podstawie opowiadania Zofii Kossak. Głównym bohaterem przedstawienia był szewc. W spektaklu wystąpili też: żona szewca, młynarz, żona młynarza, starzec, Pan Jezus, dziewczynka, diabeł, posterunkowy, sprzedawca guzików. Piękne, duże kukiełki oraz kolorowa scenografia sprawiły, że przygody bohaterów, dzieci oglądały z dużym zainteresowaniem. Po występie można było porozmawiać z aktorami i obejrzeć kukiełki. Sztuka bardzo się wszystkim podobała.

Relacja została napisana przez uczennicę kl. 2b – Wiktorię Gaweł

Warsztaty Pszczoły w kl. 2a

W środę 16 listopada klasa 2a gościła pszczelarza pana Andrzeja Ożóga. Podczas warsztatów dzieci zobaczyły model ula, plastry miodu, oglądały pszczoły pod mikroskopem, zdobyły wiele cennych informacji o zwyczajach pszczół, a także o bardzo odpowiedzialnej pracy pszczelarza. Dowiedziały się również, jak ważną rolę odgrywają pszczoły w przyrodzie oraz poznały właściwości odżywcze miodu. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja miodu, który wszystkim bardzo smakował.

Warsztaty o Pszczołach w kl. 1a

W dniu 14.11.2016 klasę pierwszą odwiedził pan pszczelarz, który przeprowadził z dziećmi fantastyczne warsztaty. Podczas nich uczniowie poznali życie pszczół oraz proces powstawania miodu. Mogliśmy zobaczyć jak wygląda ul, ubranie pszczelarza, okazy owadów takich jak: pszczoła, osa, trzmiel. Dodatkową atrakcją była możliwość oglądania preparatów przez specjalny mikroskop, przymierzanie stroju pszczelarza oraz spróbowanie prawdziwego miodu. Zajęcia były bardzo ciekawe. W niesamowity sposób umożliwiły nam poznanie tych interesujących owadów.

Święto Niepodległości

Z okazji Święta Niepodległości klasa 2b przygotowała uroczysty apel. Program słowno – muzyczny przeplatany był prezentacją multimedialną poświęconą Józefowi Piłsudskiemu. Uczniowie zaprezentowali scenki dramowe oparte na faktach historycznych. Całości dopełniły piękne, patriotyczne pieśni w wykonaniu szkolnego chóru.

Jesienne ludziki, stworki i potworki

W poniedziałek rozstrzygnięta została V edycja szkolnego konkursu dla klas 1 – 3 „Jesienne ludziki, stworki i potworki”. Jak co roku, konkurs ten cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Uczestnicy wykazali się ogromną pomysłowością oraz starannością. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy! Zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

Ślubowanie uczniów klasy pierwszej

W dniu 14.10.2016 odbyła się w naszej szkole uroczystość Ślubowania klasy I. Na początku uczniowie wystąpili w przedstawieniu, w którym pięknie recytowali swoje wiersze oraz śpiewali piosenki.

Po części artystycznej nastąpiło pasowanie Ich na uczniów. Każdy zaprezentował wzorową postawę i z dumą "wkroczył" do naszej społeczności szkolnej. To był ważny i wyjątkowy dla nas wszystkich dzień.

Konkurs na pamiętnik z wakacji „O złote pióro”

Jak co roku we wrześniu uczniowie klas 2 i 3 mogli zaprezentować swoje wspaniałe pamiętniki z wakacji. W tym roku poziom prac był bardzo wysoki. O zwycięstwie zdecydowali swoim wyborem uczniowie klas 1. Każdy z pierwszaków otrzymał 3 karteczki i mógł zagłosować na 3 wybrane przez siebie prace. Zwycięzców wybierano w dwóch kategoriach: 2 klasa i 3 klasa.

Pierwsze miejsce i nagrodę złotego pióra otrzymali:
Karol Maciński z klasy 2a oraz Oliwia Świerkowska z klasy 3a.

Oczywiście nie można było pominąć pozostałych prac. Każdy uczestnik tego konkursu otrzymał nagrodę.

Lista nagrodzonych:

  • Kurdziel Igor
  • Niedziel Emilia
  • Gondek Emilia
  • Ostrowska Jagoda
  • Polaszczyk Jadwiga
  • Jarczyk Julia
  • Rudzki Filip
  • Spyrka Patrycja
  • Wajda Krystian
  • Szymański Wiktor
  • Gil Kuba

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie nagród, a tym samym wspieranie aktywności literackiej najmłodszych uczniów.

Konkurs "Moja bezpieczna droga do szkoły"

W dniu 10.10.2016 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Moja bezpieczna droga do szkoły". Makiety były bardzo ładnie wykonane, z należytą starannością i pomysłowością. Dlatego wybranie tych najlepszych było nie lada wyzwaniem. Wszystkie prace zostały wyróżnione i nagrodzone.

A zwycięzcami zostali:

  • I MIEJSCE: Aleksandra Matejko (klasa I) oraz Karol Maciński (klasa II A)
  • II MIEJSCE: Mateusz Fras (klasa I) oraz Emilia Gondek (klasa III A)
  • III MIEJSCE: Antoni Ciastoń (klasa I)

Serdecznie gratulujemy!

Otwarte Mistrzostwa Podgórza w Biegach dla Dzieci

W sobotę 8 października przy deszczowej pogodzie odważni uczniowie wzięli udział w Mistrzostwach Podgórza w Biegach dla Dzieci. Na 12 - stu reprezentantów naszej szkoły prawie połowa stanęła na podium. W biegu na 200 m wygrał Kuba Sykulski, a wśród dziewcząt Karolina Matejko. Natomiast na 300 m najlepszy okazał się Adam Szczygieł. W kategorii dziewcząt na tym dystansie Magda Olszewska zajęła II, a Kalina Jamrozik III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale oraz poczęstunek w postaci drożdżówek i ciepłej herbaty.

„Muzyka z naszego podwórka” czyli klasa 2a w Filharmonii

W piątek klasa 2a wybrała się do Filharmonii im. Karola Szymanowskiego na koncert zatytułowany: „Muzyka naszego podwórka”. Celem koncertów jest przybliżenie dzieciom świata dźwięków oraz bogatego instrumentarium. O atrakcyjną formę spotkań dbają: Babcia Melodia , Dziadek Rytmus oraz Kuzynka Klawiaturka. Ostatnio postanowili oni zmienić powiedzenie: Co kraj – to obyczaj na: Co kraj - to muzyka! Ponieważ poznawanie świata należy zacząć od własnego podwórka, dlatego na scenie pojawili się krakowianka, góral, królewski muzyk, król, królowa i wiele innych ciekawych postaci. Już niedługo czeka nas kolejny koncert. Ciekawe, co Babcia Melodia dla nas przygotowała?

Klasa 2b w Filharmonii Krakowskiej

6 października uczniowie klasy 2b rozpoczęli cykl koncertów w Filharmonii Krakowskiej pt. Co kraj, to… muzyka! Koncert pierwszy poświęcony był muzyce polskiej. Główni bohaterowie Babcia Melodia, Dziadek Rytmus i Kuzynka Klawiaturka poprowadzili nas z Krakowa do Warszawy w taktach poloneza, oberka i kujawiaka. Na scenie pojawili się również tancerze ze Studia Baletowego Opery Krakowskiej. Podczas kolejnych koncertów odkryjemy muzykę z różnych stron świata. Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania.

Halowa Piłka Nożna Chłopców

Rozgrywki Halowej Piłki Nożnej – Igrzyska Szkół Podstawowych w ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży odbyły się w hali sportowej COM COM ZONE w Krakowie. Nasza reprezentacja, która składała się głównie z chłopców z klasy piątej i jednego z klasy szóstej, nabiera coraz większego doświadczenia podczas rozgrywania tego typu spotkań piłkarskich.

Następny turniej na wiosnę.

VI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Tegoroczny Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbył się pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają.” Jego organizacją w naszej szkole zajęli się uczniowie klasy 5a. Dwie czteroosobowe komisje odwiedziły poszczególne klasy naszej szkoły. Sprawdziły, czy koleżanki i koledzy pamiętają tabliczkę mnożenia. Swoich ”sił matematycznych” spróbowali również niektóry rodzice uczniów klas młodszych oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. W naszej szkole mamy wielu Ekspertów Tabliczki Mnożenia!

Klasa 2b w Akademii Kropelki

30 września klasa 2b wzięła udział w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Krakowskie Wodociągi. Celem projektu jest przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z ochroną najbliższego środowiska, a w szczególności zasobów wodnych. Zajęcia teoretyczne przeplatane były z aktywnością ruchową. Dzieci zdobyły wiedzę w zakresie obiegu wody w przyrodzie, głównych zanieczyszczeń i zagrożeń dla źródeł wody oraz tego, jak należy im zapobiegać. Zobaczyły również, jak uzdatnia się wodę. Każdy z uczestników opuszczając mury Zakładu Uzdatniania Wody Bielany, na terenie, którego odbyły się warsztaty, otrzymał książeczkę edukacyjna, koszulkę i bidon. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia.

Zajęcia „Nasze polskie jabłka” w kl. 3a

W ramach zajęć szkolnych klasa 3a rozmawiała o jednym z najsmaczniejszych polskich owoców, czyli o jabłku. Uczniowie dowiedzieli się o nich bardzo dużo. Podczas pracy w grupach „badali” swoje jabłka pod kątem zapachu, kształtu, wielkości i barwy. Każdy zespół otrzymał kilka opisów jabłek. Zadaniem zespołów było przyporządkowanie opisu do konkretnego jabłka. Potem uczniowie weryfikowali swoje wybory na podstawie czytanych opisów różnych gatunków jabłek. Uczniowie wykonali też swoje mapy myśli na temat cech jabłek. Oczywiście na koniec nastąpiła degustacja poszczególnych rodzajów jabłek.

Teraz wszyscy uczniowie klasy 3a polecają je swoim kolegom i koleżankom na drugie śniadanie.

Praca w grupach w klasie 1a

W dniu 28.09.2016 przed klasą pierwszą czekało nie lada wyzwanie - pierwsza praca w grupach. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć z przyniesionych materiałów plakaty, przedstawiające charakterystyczne elementy zmieniającej się przyrody każdej pory roku. Dzieci ze swojego zadania wywiązały się celująco, a owocem ich pracy były piękne kolaże. Na koniec dnia bawiliśmy się wspólnie na placu zabaw. To był bardzo udany dzień w naszej szkole.

Klasa 2a w Muzeum Etnograficznym

Co zrobić z wolnym czasem, gdy nie ma pod ręką komputera, telewizora ani nawet książki? Tego próbowali się dowiedzieć uczniowi klasy 2a podczas warsztatów pt. „Laboratorium zabawy” w Muzeum Etnograficznym. W pierwszej części zajęć dzieci dowiedziały się, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców podkrakowskiej wsi przed ponad stu laty, poznały obowiązki najmłodszych członków rodziny. Druga część warsztatów był to czas przeznaczony na zabawę z wykorzystaniem zabawek z odpustowych kramów, podwórek i wiejskich chat. Podczas warsztatów można było zaobserwować, że wędka zrobiona z patyka i sznurka czy drewniany konik na kółkach sprawiają dzieciom więcej radości niż niejedna gra komputerowa.

Bezpieczna droga do szkoły

W dniu 14.09.2016 (środa) klasa I, w ramach realizacji tematu "Bezpieczna droga do szkoły", wybrała się na spacer po naszej okolicy. Uczniowie uczyli się rozpoznawania znaków drogowych związanych z pieszymi, prawidłowego przechodzenia przez ulicę oraz zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. To była ciekawa lekcja, podczas której dzieci zdobyły wiele, cennych informacji.

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2016/2017

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 odbędzie się 1 września 2016 r. (czwartek) wg poniższego harmonogramu:

  • godz. 8.30 - rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas 1 – 3 szkoły podstawowej
  • godz. 9.30 - rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas 4 – 6 szkoły podstawowej
  • godz. 10.30 – rozpoczęcie roku szkolnego dla uczniów klas 1 – 3 gimnazjum

Uroczysta Msza Św. inaugurująca rozpoczęcie nowego roku szkolnego odbędzie się 2 września o godz. 10.30 w Kościele Matki Bożej Fatimskiej - Mały Płaszów. Uczniowie pod opieką uczących udadzą się do kościoła. Również pod ich opieką wrócą do szkoły.

Świetlica szkolna rozpocznie swą działalność od poniedziałku 5 września. Kartę zapisu dziecka należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 2 września do godz. 15.00 w sekretariacie szkoły. Również obiady będą wydawane od 5 września.

Karta zapisu dziecka do świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2016/2017

W zakładce Plan Lekcji umieszczono plany lekcji klas w nowym roku szkolnym.

Wykaz pomocy dla uczniów kl. 3a

Lista podręczników dla kl. 6
Uwaga! zmiana 24.08.2016 dotyczy języka angielskiego w kl. 6

Uczniowie klas 1 - 5 szkoły podstawowej wypożyczą podręczniki z biblioteki szkolnej w pierwszym lub drugim tygodniu września.