Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie

Archiwum 2018/2019

Korekta scenariusza zakończenia
Roku Szkolnego 2018/2019

18 VI - Część artystyczna zakończenia roku szkolnego w budynku przy ul. Goszczyńskiego 44 -
godz. 10.00 – klasy V - VIII i klasy gimnazjalne (program artystyczny i nagrody)

19 VI - Msza Św., część artystyczna zakończenia roku szkolnego w budynku przy ul. Goszczyńskiego 44 i rozdanie świadectw.

 • godz. 8.30 - Msza Święta na zakończenie roku szkolnego
  Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej - Mały Płaszów
  - uczniowie sami lub wraz z rodzicami przychodzą po Mszy do szkoły
 • godz. 9.30 - edukacja wczesnoszkolna i klasy IV
  (program artystyczny, nagrody w konkursach, nagrody dla najlepszych uczniów, rozdanie świadectw i spotkania z wychowawcami)
 • godz. 9.30 - rozdanie świadectw w budynku szkoły przy ul. Grochowej 23 - klasy V - VIII i klasy gimnazjalne - spotkania z wychowawcami
Organizacja obiadów i zajęć świetlicowych uzależniona jest od deklaracji rodziców.
Uczniowie klas ósmej i trzecich gimnazjum odbierają również zaświadczenia
o wynikach egzaminów i dokumenty.

Żywa lekcja historii w Fabryce Emalia Oskara Schindlera

14 czerwca 2019 roku uczniowie klasy szóstej byli w byłej Niemieckiej Fabryce Wyrobów Emaliowanych przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie. Przedsiębiorstwo, które zostało założone w 1937 roku, wydzierżawił a następnie przejął niemiecki przedsiębiorca, Oskar Schindlera. Schindler zatrudniał w niej Polaków oraz zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady.

W placówce zostały ukazane dzieje fabryki w szerszym kontekście historycznym. W 45 salach ekspozycyjnych ukazano Kraków i jego mieszkańców w okresie II wojny światowej. Ekspozycja została podzielona na kilkanaście segmentów poświęconych poszczególnym zagadnieniom tematycznym: wojna 1939 r., rola Krakowa jako ośrodka władzy Generalnego Gubernatorstwa, życie codzienne mieszkańców, los Żydów krakowskich, tajne państwo, a także dzieje ludzi pracujących w fabryce i historia samego Oskara Schindlera. Eksponaty muzealne zostały uzupełnione bogatą dokumentacją fotograficzną i archiwalną, pochodzącą ze zbiorów polskich i zagranicznych.

x

Zawody LA w klubie WKS WAWEL

12 czerwca uczniowie klasy VII reprezentowali naszą szkołę na zawodach LA z okazji 100 - lecia klubu sportowego WKS WAWEL. Zawody organizowane były dla wszystkich krakowskich szkół, które zgłosiły chęć udziału. W biegu na 100 metrów reprezentowali nas Szymon Zimny, Artur Cyrwus, Józef Adamczyk oraz Adam Nghuyen. Najlepiej z naszych pobiegł Szymon zajmując w tej rywalizacji 3 miejsce. W pchnięciu kulą najlepszy okazał się Karol Kielijan, a w rzucie piłeczką palantową Dawid Hołda. Oboje stanęli na najwyższym podium. W skoku w dal rywalizowali Michał Duc Dam, Adam Szczygieł, Adam Nghuyen oraz Szymon Zimny. Adam Nghuyen zajął 3 miejsce, a Szymon drugie w swojej kategorii wiekowej. Jedyną dziewczyną, która reprezentowała naszą szkołę była Magdalena Olszewska, która stanęła na 2 miejscu podium w biegu na 600 metrów.
Wielkie gratulacje i szacunek dla wszystkich uczestników ponieważ oprócz zmagań z innymi zawodnikami - zmagali się z ogromnym upałem tego dnia.

Zakończenie Roku Szkolnego 2018/2019

18 VI - Część artystyczna zakończenia roku szkolnego w budynku przy ul. Goszczyńskiego 44.

 • godz. 8.15 - 10.00 - edukacja wczesnoszkolna i klasy IV
  (program artystyczny, nagrody w konkursach, nagrody dla najlepszych uczniów)
 • godz. 11.00 – klasy V - VIII i klasy gimnazjalne
  (program artystyczny i nagrody)

19 VI - Msza Św. i rozdanie świadectw.

 • godz. 8.30 - Msza Święta na zakończenie roku szkolnego
  Kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej - Mały Płaszów
  - uczniowie sami lub wraz z rodzicami przychodzą po Mszy do szkoły
 • godz. 9.30 - rozdanie świadectw w obu budynkach - spotkania z wychowawcami
Organizacja obiadów i zajęć świetlicowych uzależniona jest od deklaracji rodziców.
Uczniowie klas ósmej i trzecich gimnazjum odbierają również zaświadczenia
o wynikach egzaminów i dokumenty.

Uczniowie klasy szóstej
II miejsce w konkursie „Z Krakowem przez wieki”

10 czerwca 2019 roku uczniowie klasy szóstej w składzie Borys Moskalik-Pieper, Miłosz Wójcik i Antoni Ziarkowski godnie reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie historycznym, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 123 w Krakowie. Konkurs składał się z czterech etapów. Jednym z nich było zaprezentowanie autorskiego filmu z dziejów Krakowa (czasy II wojny światowej i PRL-u). Chłopcy byli najlepsi w tej konkurencji. W kolejnych etapach należało wykazać się wiedzą z historii Krakowa w latach 1939-1989. Zadania konkursowe były trudne i bardzo szczegółowe. Chłopcy byli najmłodszymi uczestnikami konkursu. Tym bardziej im gratulujemy!
Specjalne podziękowania dla naszego wspaniałego kamerzysty – Jasia Raszko.

Gazeta konspiracyjna z czasów II wojny światowej
projekt klasy szóstej

W II okresie klasa VIa pracowała nad projektem gazety z 1942 roku. Kwartalnik nosi tytuł: Ilustrowane wieści z Generalnej Guberni. Zawiera wiele interesujących treści. Oprócz wydarzeń, które rozegrały się w pierwszych miesiącach 1942 roku na frontach II wojny światowej, zawiera m.in. informacje na temat getta krakowskiego, linii tramwajowych i autobusowych, środków płatniczych i kart pracy. Wszystkie nazwiska i imiona autorów zakonspirowane!

Gazeta

Dzień Dziecka w klasie 4a

Dnia 3.06.2019 r w naszej klasie odbył się Dzień Dziecka. Graliśmy w przeróżne, ciekawe gry np.: Sabotażysta, Mały Książę, Blokus, Pentago itp. Dla dobrej zabawy i wyrównanej rywalizacji, zostaliśmy podzieleni na cztery grupy. Każda z nich dostała inną grę. Wszyscy świetnie bawili się. Pomysłodawcą całej frajdy był tata Emilki - pan Paweł Niedziela. Pomagała mu mama Wiktora – pani Agnieszka Szymańska. Pod koniec zabawy odbył się turniej Pentago. Brali w nim udział ochotnicy. Rywalizacja była zacięta, lecz już po kilkunastu minutach wyłoniono zwycięzcę. Okazał się nim Wiktor Szymański.
Jednak w planszówkach nie chodzi o wygraną, lecz o dobrą zabawę z przyjaciółmi. Na koniec spotkania z okazji Dnia Dziecka uczestnicy turnieju dostali dyplomy i słodycze. Chociaż nie wszyscy brali udział w turnieju Pentago to wszyscy dostali Mentosy i Mamby. Nikt nie chciał wracać do domu.

Moim zdaniem to bardzo udany Dzień Dziecka.

Julia Jarczyk 4a

Turniej Tańca Nowoczesnego

W piątek, 31 maja 2019 r. w naszej szkole odbył się II Turniej Tańca Nowoczesnego. W turnieju wzięły udział zespoły taneczne z naszej szkoły i zespół taneczny ze szkoły podstawowej nr 29. Każda grupa zaprezentowała się w dwóch różnych choreografiach. Podczas turnieju mieliśmy przyjemność obejrzeć pokaz taneczny naszych przedszkolaków. Po zaprezentowaniu swoich umiejętności, na uczestników turnieju czekał słodki poczęstunek.

Decyzją Jury zespoły zajęły następujące miejsca:
I miejsce – SP nr 8 zespół 2 (kl. II)
II miejsce – SP nr 29 zespół TYGRYSKI
III miejsce – SP nr 8 zespół 3 (kl. III)
IV miejsce – SP nr 8 zespół 1 (kl. I)

Gratulujemy uzyskanych rezultatów i zapraszamy za rok

Kangur Matematyczny

Miło nam poinformować, że w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur 2019

wynik bardzo dobry uzyskali:
Michał Wojas kl. 2b
Marek Jamrozik kl. 5a

wyróżnienie zdobyli:
Małgorzata Krupa kl. 2c
Alicja Pilch kl. 2a
Adrian Knop kl. 2c
Szydłowski Hubert kl. 2b
Rudzka Aleksandra kl. 2a
Olszewski Michał kl. 2c
Matejko Aleksandra kl. 3a
Kamil Mikrut kl. 3a
Piotr Gicala kl. 4a
Dawid Hołda kl. 7a

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

II Turniej Tańca Nowoczesnego

W dniu 31 maja 2019 r. w naszej szkole odbędzie się II Turniej Tańca Nowoczesnego. Turniej przeznaczony jest dla dzieci z klas 1-3 uczących się w szkołach podstawowych w Podgórzu.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w turnieju.

x

Karta zgłoszenia

Oświadczenie

Regulamin Turnieju Tańców Nowoczesnych

Mistrzostwa Szkoły w Biegach Przełajowych

Regulamin Mistrzostw Szkoły w Biegach Przełajowych

PKO Bank Polski - klasa 4a

Dnia 16 maja br., klasa 4a wybrała się na wycieczkę do Banku Polskiego PKO i zwiedzała Oddział przy Rynku Głównym. Pani Dyrektor banku oprowadzała nas po całej placówce. Wyjaśniała nam, jak ważna jest funkcja dyrektora banku oraz na czym polega praca kasjera. Zwiedzaliśmy też podziemia banku, gdzie znajduje się Stary Skarbiec, który obecnie jest nieczynny. Poznaliśmy historię banku, który w tym roku obchodzi setną rocznicę powstania. Wycieczka była ciekawa i pouczająca. Na zakończenie poszliśmy na pyszne lody. Wszyscy zadowoleni i bogatsi w wiedzę o pracy bankowca wrócili do szkoły.

Karol Maciński kl. IV a

Dzień Ziemi w naszej szkole - klasa 2c

Światowy Dzień Ziemi to święto obchodzone na całym świecie 22 kwietnia. Jego celem jest uświadomienie wszystkim jak mądrze korzystać z darów natury, aby nie zabrakło ich dla przyszłych pokoleń. Ważne jest, aby nieustannie budzić wśród dzieci i młodzieży poczucie współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości oraz wychowywać w duchu miłości i szacunku do przyrody. W związku z tym, uczniowie klasy drugiej przygotowali przedstawienie proekologiczne, w czasie którego wszyscy przypomnieli sobie o tym, co niszczy i zatruwa naszą planetę i jakie znaczenie ma właściwa segregacja śmieci w naszych domach.

Karta zapisu dziecka do klasy pierwszej

Potwierdzenie woli uczęszczania dziecka do klasy pierwszej/doc

Potwierdzenie woli uczęszczania dziecka do klasy pierwszej/pdf

Wycieczka klas 1a, 1c i 2c do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Gruszą” w Gruszowie

7 maja 2019 r. uczniowie wraz z wychowawcami i rodzicami uczestniczyły w wycieczce do gospodarstwa agroturystycznego „Pod Gruszą” w Gruszowie. We wtorek z samego rana wsiedliśmy do autokaru i wyruszyliśmy na wyprawę. Uczestniczyliśmy w warsztatach „Kowal kuje”. Zwiedzaliśmy kuźnię, oglądnęliśmy przedmioty w niej wykonywane i dowiedzieliśmy się wielu informacji o pracy kowala dawniej i dziś. Każda klasa na pamiątkę otrzymała swoją podkowę. Następnie udaliśmy się do miejsca, w którym mieszkały pszczoły. Była to świetna okazja by dowiedzieć się o życiu pszczół i ich nieocenionej pracy. Podczas zwiedzania sadu dowiedzieliśmy się, że nazwa Gruszów pochodzi od gruszy, która sadzona jest przy domu w każdym gospodarstwie. Kolejnym punktem naszej wyprawy był obiad w postaci pysznych naleśników. Ale to nie był koniec atrakcji! Później przyszła kolej na spotkanie ze zwierzątkami z wiejskiego podwórka. Widzieliśmy krowy w oborze, owce i barany na łące, kocięta, kury, koguty i malutkie kurczątka. Byliśmy na wycieczce w tartaku na przyczepie traktora, a radości nie było końca. Niecodzienną atrakcją była też jazda na konikach. Ku uciesze i nieokiełznanej energii dzieci wybrykaliśmy się na trampolinach i placu zabaw. To był bardzo udany dzień.

Budżet obywatelski miasta Krakowa 2019

x

Zgłoś projekt

Harmonogram spotkań konsultacyjnych

Wolontariat uczniów podczas imprez sportowych

Jak co roku młodzież naszej szkoły pomagała przy przeprowadzaniu imprez biegowych w Krakowie. W sobotę (27 IV) podczas Mini Cracovia Maraton, a w niedzielę (28 IV) przy głównej imprezie jaką jest Maraton Krakowski. W sobotę obstawialiśmy metę biegu na 4200 metrów, co obejmowało wręczanie medali kończącym bieg oraz podawanie im butelek z wodą. Natomiast w niedzielę obsługiwaliśmy depozyt biegu przyjmując i wydając osobiste rzeczy maratończykom.

Uwaga. Ważne!

Dnia 29 kwietnia Zespół Szkół nr 2 wznawia zajęcia edukacyjne.

Gratulujemy

Z radością zawiadamiamy, że uczennica klasy ósmej naszej szkoły Anna Stanula została finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/19, organizowanego przez Kuratorium Kraków.

Serdecznie gratulujemy Ani, Jej rodzicom i nauczycielom.

Przygody kota - klasa 1a

W czwartek 04.04.2019 r. dzieci z klasy 1a uczestniczyły w wyjściu do Centrum Kijów, gdzie obejrzały przedstawienie teatralne „Przygody kota. Mądrość pokoleń” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Edukacji In - Art. Przedstawione przygody Bonifacego i Filemona przekonały dzieci, że ludzie z różnych pokoleń mogą się od siebie wiele nauczyć. Dzieci z zapartym tchem oglądały występy aktorów, którzy wcielali się w różne postaci. Uwagę przykuwała dekoracja i kostiumy bohaterów. Na twarzach dzieci gościł uśmiech i radość.

List dyrektora Zespołu Szkół nr 2

List dyrektora Zespołu Szkół nr 2 do Rodziców uczniów

Pismo prezydenta Krakowa do Rodziców uczniów

List prezydenta Jacka Majchrowskiego do Rodziców uczniów

The Big Challenge
międzynarodowy konkurs języka angielskiego

„The Big Challenge” to międzynarodowy konkurs języka angielskiego, do którego nasza szkoła przystąpiła po raz pierwszy.

Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 4 - 8 oraz gimnazjum i spotkał się z dużym zainteresowaniem. Test online składał się 45 pytań, o różnych poziomach trudności. Do każdego pytania podane były cztery propozycje odpowiedzi, zadaniem uczniów było wybrać jedną poprawną. Pytania sprawdzały zarówno umiejętność rozumienia ze słuchu jak i tekstu pisanego. Test zawierał pytania kontekstowe, oparte na obrazkach, krótkich dialogach i tekstach, a także pytania z zakresu gramatyki, słownictwa i kultury.

Każdy z uczniów, po zalogowaniu się na stronie konkursu, miał 45 minut na rozwiązanie testu. Wyniki konkursu będą znane w maju oraz ogłoszone na trzech szczeblach: szkolnym, wojewódzkim i krajowym.

Nastroje uczniów po konkursie były dobre, więc wszyscy trzymajmy kciuki za równie pozytywne wyniki.

x

x

Origami - czary z papieru

26 marca 2019 roku gościliśmy w szkole nauczyciela plastyki z Indii. Uczniowie podziwiali cuda, jakie wyczarował z papieru. Była to również praktyczna lekcja języka angielskiego, gdyż w takim języku się z nami porozumiewał. Zajęcia były bardzo ciekawe.

„Wędrówki czytelnicze” 4 marca – 5 kwietnia 2019

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do udziału w kolejnych szkolnych dniach książki „Wędrówki czytelnicze”. Oto regulaminy konkursów do których udziału serdecznie Was zapraszamy.

Dla uczniów klas 1 - 4 - pliki nr 2, 3, 7.
Dla uczniów klas 5 - 8 oraz gimnazjum - pliki nr 1, 2, 4, 5, 6.

plik 1
plik 2
plik 3
plik 4
plik 5
plik 6
plik 7

Krakowski Tydzień Zawodowców edycja V 2019

Krakowski Tydzień Zawodowców edycja V 2019

x

Harmonogram Krakowskiego Tygodnia Zawodowców

Rekrutacja na rok szkolny 2019/2020

Rekrutacja do szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020

Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2019/2020

Bal karnawałowy dla klas I - III

W sobotę, 23 lutego odbył się długo oczekiwany bal karnawałowy dla klas I - III. Uczniowie wraz z wychowawcami chętnie bawili się w udekorowanej sali gimnastycznej. Reprezentanci poszczególnych klas brali udział w nauce samby oraz w licznych konkursach i zabawach, a okazję do zaprezentowania swoich umiejętności tanecznych miał Zespół Taneczny z Ósemki.
Zwieńczeniem balu okazał się pokaz strojów karnawałowych. Na parkiecie królowali policjanci, księżniczki i papugi. Wśród bawiących się uczniów można było dostrzec Detektywa czy Kowboja. Po wyczerpującej zabawie uczniowie wraz z wychowawcami tanecznym krokiem udali się do swoich domów wraz z rodzicami.

Wielkie słowa podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy pomogli w przygotowaniu sali do balu.

Dzień Języka Polskiego

Jeden z o oświeceniowych poetów – Franciszek Ksawery Dmochowski – pisał:

A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą.
Nie znać języka swego – hańbą oczywistą.

Maksyma tego poety przyświecała uczniom naszej szkoły podczas językowych potyczek, które odbyły się z okazji Dnia Języka Ojczystego. Przez cały dzień zespoły klasowe (V-VIII) rywalizowały miedzy sobą o tytuł Mistrzów Języka Polskiego. Uczniowie musieli wykazać się znajomością literatury, ortografii, poetyki i gramatyki. Zwycięski tytuł przypadł klasie 8. Gratulujemy! Klasy młodsze (II-IV) również zaangażowały się w obchody tego wyjątkowego dnia. Rozwiązując specjalnie przygotowane zadania, tworząc ortograficzne węże, dzieci przyswajały sobie zawiłości języka polskiego. Z tej wyjątkowej okazji został przygotowany film, w którym uczniowie zmagali się z językowymi łamańcami, funkcjonującymi w naszym języku.

Kino za baterie - klasa 3

Klasa 3a w obecnym roku szkolnym uczestniczy w programie edukacyjnym dla placówek oświatowych z Gminy Miejskiej Kraków „KINO ZA BATERIE”. Jego celem jest edukacja ekologiczna uczniów oraz zbiórka zużytych baterii. Przez kilka miesięcy dzieci wraz z rodzicami uzbierały odpowiednią ilość kilogramów zużytych baterii. Za pośrednictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania zostały one wymienione na bilety do kina.
Klasa w nagrodę za działalność na rzecz ochrony środowiska 22 lutego wybrała się do kina Cinema City na film pt. „Jak wytresować smoka 3”. Dzieci z ogromną przyjemnością obejrzały opowieść o dorastaniu i odnajdywaniu odwagi, o stawianiu czoła nieznanemu, a także o tym, jak nie poddawać się w walce o ważny cel.

x

x

Alfik Matematyczny

Bardzo dobre wyniki naszych uczniów w konkursie Alfik Matematyczny

Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Alfik Matematyczny. W naszej szkole do konkursu przystąpiło łącznie 28 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych. Przez 75 minut dzieci rozwiązywały zadania wymagające wiedzy, sprytu, wyobraźni oraz logicznego myślenia.
Bardzo miło jest nam poinformować, że w matematycznej rozgrywce najwięcej punktów zdobyli uczniowie: Michał Wojas z klasy 2b – dyplom uznania za bardzo dobry wynik
Aleksandra Rudzka z klasy 2a – dyplom uznania za bardzo dobry wynik
Hubert Szydłowski z klasy 2b – dyplom uznania za dobry wynik
Kamil Mikrut z klasy 3a - dyplom uznania za bardzo dobry wynik

Gratulujemy zwycięzcom!

Zmiana terminu Balu Karnawałowego

Informujemy, że Bal Karnawałowy uczniów klas I - III odbędzie się 23 lutego.
Na tę uroczystość zapraszamy również przyszłych pierwszoklasistów.

Bal Karnawałowy w dniu 16 lutego 2019 r.

x

Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego

Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego
i postępowania uzupełniającego dla absolwentów szkół podstawowych

Zawody w Narciarstwie Alpejskim Szkół Tischnerowskich

Kolejny raz na wyciągu na Budzu w Czerwiennem Górnem odbyły się zawody narciarskie. Przy słonecznej aurze na trasie slalomu giganta rywalizowali uczniowie, nauczyciele oraz rodzice szkół noszących imię ks. prof. J. Tischnera oraz szkół zaprzyjaźnionych. Organizatorem aktywnego wypoczynku i szlachetnej sportowej rywalizacji była Szkoła Podstawowa w Ratułowie, Centrum Kultury i Promocji oraz Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu. Uczniowie naszej szkoły podstawowej odnieśli spore sukcesy nagrodzone dyplomami i medalami. Dla wszystkich uczestników zawodów oraz opiekunów przygotowano ciepły poczęstunek. Wspaniała atmosfera, piękna słoneczna pogoda zachęciły nas do planów przyszłorocznych i już dzisiaj zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych zawodach.

Gratulujemy

Miło nam poinformować, że uczennica klasy piątej Katarzyna Adamczyk zajęła 2 miejsce w ogólnopolskim konkursie humanistycznym Alfik Humanistyczny.
Bardzo dobre wyniki uzyskali również:
Aleksandra Matejko – klasa 3
Franciszek Dziok – klasa 4a
Brunon Wójs – klasa 4b
Miłosz Wójcik – klasa 6

Zmiany w podziale godzin

Od poniedziałku 4 lutego pracujemy wg. uaktualnionego planu lekcji.

Małopolski Konkurs Pięknego Czytania

W dniu 4.02.2019r. w naszej szkole odbył się Małopolski Konkurs Pięknego Czytania. Konkurs miał na celu nie tylko wyłonienie mistrzów pięknego czytania wśród uczniów ale również promocję czytelnictwa i zainteresowanie dzieci literaturą nieobowiązkową.
W etapie szkolnym I miejsce otrzymały:
Paulina Szczepa - klasa 2a
Wiktora Gaweł - klasa 4b
Patrycja Mocek - klasa 5b
Zdobywcy wyróżnień będą reprezentować szkołę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, w etapie międzyszkolnym konkursu. Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Warsztaty przyrodnicze - kl. 2a

Dzisiaj wybraliśmy się na warsztaty przyrodnicze. Warsztaty te odbyły się na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszy temat warsztatów to Świat kolorów, kolorowy wszechświat. Świat jest kolorowy czy może czarno - biały, a barwy to tylko złudzenie? Oczywiście patrząc oczami na nasze otoczenie, widzimy kolory, ale czy zobaczymy je patrząc na mikroświat cząsteczek i atomów lub na galaktyki i Kosmos? Odpowiedzi na te pytania poznaliśmy podczas warsztatów. Jak zwykle wykonaliśmy też wiele ciekawych eksperymentów. Dzieciom szczególnie podobały się znikające rysunki i chromatografia.

Drugi temat warsztatów brzmiał: Magiczna fizyka - czyli czym zajmują się fizycy? Uczniowie w tym wieku rzadko spotykają się ze słowem "fizyka". Uczniowie 2a bardzo byli ciekawi, czym tak naprawdę może się ona zajmować? W czasie tych ciekawych warsztatów przeprowadziliśmy kilka eksperymentów, które w prosty sposób przedstawiły nam różne dziedziny fizyki. Wiemy już jak wygląda magiczne wahadło i jak zrobić tęczę w laboratorium.

Zima w szkole

Zima w szkole

Zima w szkole - warsztaty o bezpieczeństwie”

Podczas trwających ferii odbyła się w naszej szkole akcja „Zima w szkole”. W piątek dostaliśmy szczególne zaproszenie na warsztaty o bezpieczeństwie w Radiu Kraków. Uczniowie, którzy spędzali ferie ze szkołą nie nudzili się tu wcale. Czekało na nich wiele atrakcji – slalom samochodzikiem pod czułym okiem funkcjonariusza Straży Miejskiej, spotkanie ze strażakami, przejazd na symulatorze jazdy samochodem, wykonywanie odblasków według własnych pomysłów.
Jedna z uczennic udzielała wywiadu ekipie Kroniki Krakowskiej a uczniowie z 4 klasy zademonstrowali jak prawidłowo wykonywać resuscytację. Okazało się, że nauka w szkole nie poszła w las.

Zapraszamy do obejrzenia naszych uczniów w internetowym wydaniu Kroniki z 25 stycznia lub na facebooku Radia Kraków, gdzie są zamieszczone relacje z tych warsztatów.

Konkurs dzielnicowy „Matematyczny Czar Par”

W dniu 8 stycznia uczniowie naszej szkoły brali udział w konkursie dzielnicowym „Matematyczny Czar Par”. Kamil, Andrzej, Joanna, Szymon, Katarzyna i Igor startowali w ośmiu konkurencjach. Podczas rozwiązywania zadań musieli wykorzystać umiejętności sprawnego liczenia i logicznego myślenia.
Kamil i Andrzej jako zespół zajęli IV miejsce.

Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Konkurs „Najpiękniejsza Kartka Bożonarodzeniowa”

W dniu 21 grudnia 2018 r. zostali wyłonieni zwycięzcy konkursu „NAJPIĘKNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”. Jego celem było pogłębienie wiedzy na temat tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, rozwijanie wrażliwości estetycznej i uzdolnień plastycznych dzieci oraz poszerzenie wiadomości na temat technik plastycznych. Dzieci przygotowały pomysłowe i oryginalne prace na wysokim poziomie artystycznym. Szczególny zachwyt jury wzbudziły kartki następujących uczniów:

 • 1 miejsce – Vu Bao Nam
 • 2 miejsce – Aleksandra Matejko
 • 3 miejsce – Hanna Rypień

Jasełka klasa 3

21 grudnia 2018 roku uczniowie klasy 3a zaprezentowali Jasełka, czyli przedstawienie teatralne opowiadające o narodzinach Jezusa Chrystusa. Małym aktorom udało się wprowadzić publiczność w klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Było pięknie, nastrojowo i wzruszająco. Nie zabrakło śpiewu kolęd i pastorałek, w który włączyła się cała społeczność szkolna i przybyli goście. Na zakończenie Pani Dyrektor Barbara Buczkowska życzyła wszystkim radosnych, zdrowych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.

Gratulujemy

Miło nam poinformować, że uczennica klasy ósmej Anna Stanula zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego Małopolskiego Konkursu Języka Angielskiego.

Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia!

Szkolny Turniej Tenisa Stołowego

W grudniu w budynku szkolnym przy ul. Grochowej rozegrano Szkolny Turniej Tenisa Stołowego. Zawody odbyły się w dwóch terminach, osobno dla klas V-VI oraz dla klas VII, VIII i gimnazjum. Ze względu na duże zainteresowanie zwłaszcza chłopców przeprowadzono losowanie wśród uczestników. Dwie przegrane eliminowały zawodnika z dalszej gry. W fazie finałowej rozegrano mecze systemem "każdy z każdym". W ten sposób wyłoniono najlepszych tenisistów w szkole.

Wyniki klas V-VI:
1.Maciej Chruściel kl.VI
2.Konrad Wójs kl. Vb
3.Borys Moskalik kl.VI
4.Szymon Smoczek kl. Vb
5.Kuba Zieliński kl. Vb
6.Szymon Chruściel kl. Va

Wyniki klas starszych:
1.Józef Adamczyk
2.Michał Dam Duc
3.Dawid Hołda
4.Adam Szczygieł
5.Karol Kielijan
6.Dawid Vardanyan
wszyscy z klasy VII

Gratulujemy!!!

Projekt Antarktyda w klasie 2a

W grudniu klasa 2a realizowała projekt edukacyjny związany z rozwijaniem zainteresowań czytelniczych uczniów pt: „Antarktyda – ziemia pingwinów z zaczarowanej zagrody”. Projekt był realizowany przez 2 dni na bazie książki, która jest jedną z naszych lektur. Uczniowie doskonale znali treść przeczytanej książki. Dzięki realizacji projektu poznali przyrodę i klimat Antarktydy. Dowiedzieli się także o działaniach stacji badawczych. Wykonali też plakaty o pingwinach żyjących na Antarktydzie oraz makietę fragmentu lodowej krainy z zagrodą, pingwinami i polską stacją badawczą.

ABC w klasie 2a

Dziś poznawaliśmy kolejność liter w polskim alfabecie. Śpiewaliśmy piosenkę o alfabecie, czytaliśmy wiersz Juliana Tuwima „Abecadło” oraz ilustrowaliśmy swoją ulubioną literę. Przy okazji dowiedzieliśmy się co to jest „inicjał”.

x

Międzyszkolny Konkurs
„Mądra głowa – sprawne ręce”

13 grudnia w naszej szkole odbył się konkurs matematyczno – przyrodniczy „Mądra głowa – sprawne ręce”. Tym razem gościliśmy uczniów klas VI. W części pierwszej konkursu uczestnicy oceniali lapbooki nt: „Z dużej chmury – woda najcenniejszy skarb”, przygotowane przez współzawodniczące zespoły. W części drugiej drużyny rozwiązywały test matematyczny oraz zmagały się z geograficznymi rekordami Polski i zadaniami przyrodniczymi.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy.

Zwycięscy konkursu:

 • 1 miejsce – zespół w składzie: Anna Dzikowicz, Barbara Kowalczyk, Krzysztof Węgrzyn (SP nr 47)
 • 2 miejsce – zespół w składzie: Kalina Jamrozik, Karolina Matejko, Renata Nowak (SP nr 8)
 • 3 miejsce – zespół w składzie: Joanna Kumorek, Adam Trojanowski, Maja Zielińska (SP nr 47)

Uczniowie klasy VII i VIII najlepsi
w międzyszkolnym konkursie

11 grudnia 2018 roku odbył się międzyszkolny konkurs „100 lat odzyskania niepodległości” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 1 w Krakowie. Konkurs miał charakter gry komputerowej. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną i biegłą obsługą komputera. Uczniowie Szymon Zimny i Filip Krzyż byli najlepsi. Wygrali zarówno w rywalizacji zespołowej, jak i w konkursie indywidualnym (Szymon Zimny kl.VII, I miejsce w konkursie indywidualnym).

Rocznica nadania imienia naszej szkole,
finał konkursu poświęconego Patronowi szkoły
"Kartka z życia ks. prof. Józefa Tischnera"

7 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 8 odbyła się akademia upamiętniająca rocznicę nadania imienia naszej szkole. Tegoroczna inscenizacja zatytułowana „Śladami Tischnera” przeniosła uczniów klas I-IV do miejsc znajdujących się w Krakowie, z którymi nasz Patron ks. Józef Tischner był bardzo związany. Oczywiście wszyscy doskonale wiedzą, że był również rodowitym góralem, dlatego nie zabrakło góralskiego tańca, a cała uroczystość zakończona została pięknym góralskim utworem opierającym się na filozofii naszego Patrona.

Po części artystycznej wręczone zostały nagrody w konkursie poświęconym Patronowi szkoły "Kartka z życia ks. prof. Józefa Tischnera". Wzięli w niej udział zarówno uczniowie z naszej szkoły jak i innych szkół tischnerowskich. W tym roku nagrodzeni zostali:

 • 1 miejsce – Aleksandra Rudzka i Jakub Adamczyk
 • 2 miejsce – Basia Adamczyk i Alicja Rybak
 • 3 miejsce – Olga Przybycień i Dorota Garczek

x

Projekt: Modernizacja kształcenia zawodowego

W naszej szkole jest realizowany projekt "Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce II".

x

Dzielnicowy konkurs wiedzy o Podgórzu

Jak każdego roku jesienią uczniowie podgórskich szkół rywalizują w konkursie wiedzy o swojej dzielnicy. W tym roku konkurs organizowała Szkoła Podstawowa nr 65. Poza typowym konkursem wiedzy odbyły się również konkursy plastyczne oraz literackie dotyczące Podgórza. Test wiedzy został zorganizowany w dwóch kategoriach: indywidualnej i zespołowej. W obu trzeba było wykazać się rozległą wiedzą. Wyniki konkursu poznaliśmy kilka dni później, na uroczystym wręczeniu nagród. Najlepsze wyniki w konkursie indywidualnym osiągnęli Konrad Wójs z klasy 4b oraz Miłosz Wójcik z kasy 6a. W konkursie plastycznym klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych II miejsce zdobył Maksymilian Fugiel z klasy 3B oddziału gimnazjalnego w naszej szkole.

Serdecznie gratulujemy

Zwiedzanie Fabryki Emalia Oskara Schindlera

23 listopada 2018 roku uczniowie z klasy ósmej odwiedzili dawny budynek administracyjny Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4 w Krakowie. Wycieczka miała charakter edukacyjny. Uczniowie mieli okazję poszerzyć wiedzę na temat: historii Krakowa w czasie II wojny światowej, osoby Oskara Schindlera oraz losów ocalonych przez niego krakowskich Żydów. O bohaterskim czynie Schindlera, przypomina jego gabinet, szczęśliwie zachowany w budynku administracyjnym fabryki, w którym znajduje się symboliczna „arka ocalonych” stworzona z tysięcy garnków przypominających te produkowane przez jego pracowników w czasie wojny.

Szymon Rybak kl.8

Międzyszkolny Konkurs
Mądra głowa - sprawne ręce

x

Regulamin konkursu

Krakowska Matematyka

22 listopada 2018 r. odbył się szkolny etap konkursu matematycznego „Krakowska Matematyka”. Jego celem była popularyzacja matematyki na tle historii i obecnych wydarzeń dotyczących Krakowa, a także stworzenie możliwości wykazania się uzdolnieniami matematycznymi.
Z naszej szkoły do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się dwóch uczniów:
Gicala Piotr klasa 4a
Dziok Franciszek klasa 4a

Gratulujemy i trzymamy kciuki na etapie wojewódzkim!

List Minister Edukacji Narodowej
oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

List Minister Edukacji Narodowej
oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

Szlakiem odzyskania Niepodległości

We wtorek 13 listopada klasa 8 razem z panią przewodnik Agnieszką Podymą udała się na wycieczkę po Krakowie "Szlakiem odzyskania Niepodległości". Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską, byliśmy przy grobie Józefa Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej. Następnie przeszliśmy ulicą Piłsudskiego pod pomniki. Na sam koniec udaliśmy się do McDonalds. Wycieczka ta niewątpliwie przybliżyła nam dzieje odzyskania niepodległości przez Polskę.

Filip Krzyż kl. 8

Konkurs języka angielskiego
Independent Poland

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas 7, 8 oraz 3 gimnazjum wzięli udział z konkursie z języka angielskiego, którego celem było promowanie haseł i idei niepodległości i wolności oraz zainteresowanie młodego pokolenia tematyką historyczną.

Wyniki konkursu:

 • 1 miejsce – Nikola Juruś i Emilka Woźniak kl. 3b gimnazjum
 • 2 miejsce – Wiktoria Nowak i Wiktoria Bal kl. 3a gimnazjum
 • 3 miejsce – Filip Krzyż kl. 8a

Serdecznie gratulujemy

Święto Niepodległości

Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w szkole odbył się uroczysty apel, który przygotowali uczniowie klasy 4b. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.11, kiedy to wszyscy uczniowie i nauczyciele wspólnie odśpiewali cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji - Hymn dla Niepodległej. W dalszej części akademii uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny pt. Wolna – Niepodległa. Na scenie pojawili się okrutni zaborcy, dzieci z Wrześni, żołnierze z Piłsudskim na czele. Żywa lekcja historii była doskonałą okazją do pokazania młodszym uczniom naszej drogi do niepodległości. Nie zabrakło również pieśni legionowych. Całości widowiska dopełnił wspaniały polonez w wykonaniu uczniów klasy 4b.

Szkolna Niepodległościowa gra terenowa

Włączając się w setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klasy siódmej i ósmej wzięli udział w grze terenowej w okolicach naszej szkoły. Czekały na nich różnorodne zadania związane z tym okresem, oraz z okolicznościami odrodzenia Polski. Trzeba było wykazać się znajomością pieśni patriotycznych, umiejętnością czytania mapy, kojarzenia faktów i spostrzegawczością, pomocna była wiedza historyczna o danym okresie oraz rozpoznawanie postaci którym zawdzięczamy wolną Polskę. Zwycięzcy oprócz słodkości zostali nagrodzeni bardzo dobrymi ocenami z historii.

Konkurs Poezji Patriotycznej

W dniu 5 listopada 2018 r. zostali wyłonieni zwycięzcy Konkursu Poezji Patriotycznej „POLSKA – MOJA OJCZYZNA”. Jego celem było min. kształtowanie postawy patriotyzmu, uwrażliwianie na piękno literatury polskiej, popularyzowanie poezji o tematyce patriotycznej, utrwalanie poczucia dumy narodowej oraz promowanie młodych talentów. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, do I etapu przystąpiło 25 uczniów z klas I - IV. Dzieci zaprezentowały najpiękniej jak potrafiły utwory opisujące naszą wspaniałą Ojczyznę. W czasie II etapu jury wyłoniło zwycięzców, którzy zajęli czołowe lokaty:
w kategorii klas I - II

 • 1 miejsce – Maria Adamczyk
 • 2 miejsce – Hanna Rypień
 • 3 miejsce – Barbara Adamczyk
w kategorii klas III - IV
 • 1 miejsce – Adela Pytel
 • 2 miejsce – Karol Marciński
 • 3 miejsce – Zofia Stanula

Gratulacje!

Konkurs „Jesienne ludziki, stworki i potworki”

Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs umożliwiający uczniom z klas 1-4 stworzenie dowolnego ludzika, stworka lub potworka z jesiennych plonów. Tym razem uczniowie wykonali prace z polskich warzyw. Powstało ponad 30 prac! Warzywa okazały się doskonałym tworzywem. Uczestnicy wykazali się wielką pomysłowością i kreatywnością. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę za wykonana pracę.

Krakowska Olimpiada Młodzieży w Szachach

Dużo emocji towarzyszyło naszym szachistom podczas zawodów Krakowskiej Olimpiady Młodzieży szkół podstawowych. Nasza reprezentacja – Maciej Chruściel (6A), Borys Moskalik-Pieper (6A), Cyprian Hołda (5B) – dzielnie walczyła w turnieju. Chłopcy musieli rozegrać po 7 rund liczonych do klasyfikacji indywidualnej i drużynowej, w której uplasowaliśmy się wyżej niż w poprzednim roku.

Klasy 5a i 5b w Sandomierzu

W dniu 26 października klasa Va i klasa Vb odwiedziły współczesny Sandomierz. Uczniowie mogli podziwiać m.in.: najstarszy kościół św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku, renesansowy Ratusz uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce. Młodzież przeszła Podziemną Trasą Turystyczną, gdzie zwiedziła część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajdujących się pod Starym Miastem. Odwiedzając Sandomierz nie mogliśmy, nie przejść przez gotycką Bramę Opatowską, która od wielu lat uważana jest za symbol miasta.

Poza kontaktem z historią, uczniowie mogli podziwiać walory przyrodnicze Sandomierza podczas malowniczego spaceru wąwozem lessowym Królowej Jadwigi. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Baranowie Sandomierskim, aby zwiedzić perłę architektury renesansowej. W pałacu uczniowie mogli podziwiać dziedziniec, polichromię herbową, salę balową oraz kaplicę zamkową.

Podgórski Turniej Szachowy Szkół Podstawowych

Celem Turnieju było uczczenie rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, popularyzacja ogólnopolskich projektów „Edukacja przez Szachy w Szkole” oraz integracja szkół, uczniów, nauczycieli i środowisk szachowych. W zawodach brali udział uczniowie podgórskich szkół, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych: dzieci młodszych i starszych. Nasza reprezentacja: Michał Wojas (2B), Kacper Barcik (3A), Mateusz Fras (3A) – III miejsce, Cyprian Hołda (5B), Igor Lipiński (5B), Borys Moskalik-Pieper (6A), Maciej Chruściel (6A) – III miejsce, Filip Krzyż (8A).

Kartka z życia Józefa Tischnera

x

Regulamin konkursu

Widowisko Dumy i Radości

W miniony piątek, tj. 19 października br., uczniowie z naszej szkoły w bardzo uroczysty sposób uczcili 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wcielili się w postacie historyczne i wspólnie z przedstawicielami innych szkół udali się na uroczyste nabożeństwo do katedry wawelskiej. Po uroczystej Mszy św. z Wawelu przemaszerowali na Błonia, by po drodze uczestniczyć w „Widowisku Dumy i Radości”.

Konkurs języka angielskiego „Angielski wokół nas”

ENGLISH AROUND US

We wrześniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnym konkursie językowym pt. English around us. Konkurs skierowany był do uczniów klas 5 i 6. Głównym celem konkursu było rozwijanie spostrzegawczości i pomysłowości oraz nauka słownictwa. Uczniowie mieli za zadanie znalezienie jak największej liczby napisów w języku angielskim i przetłumaczenie ich na język polski, czyli zrobienie słownika obrazkowego. Organizatorami konkursu byli nauczyciele języka angielskiego, którzy oceniając pracę brali pod uwagę przede wszystkim estetykę wykonania oraz poprawność tłumaczenia wyrazów.

Zwycięscy konkursu:

 • 1 miejsce – Lena Surowy
 • 2 miejsce – Hanna Adamczyk, Karolina Matejko
 • 3 miejsce – Piotr Jarczyk

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie

Półmaraton Królewski

W niedzielę 14.10.2018 odbył się w Krakowie po raz piąty Półmaraton Królewski. Jak co roku uczniowie ze starszych klas naszego Zespołu Szkół pomagali przy organizacji tej imprezy. Od wczesnych godzin rannych do późnego popołudnia obsługiwaliśmy depozyt biegu. Najbardziej aktywni pokonali w tym dniu po kilkanaście kilometrów odbierając i wydając zawodnikom worki z osobistymi rzeczami. W wolnych chwilach można było się posilić przygotowanymi dla nas kanapkami oraz bananami a także zrelaksować grając w "siatkówkę" zrobioną przez siebie z folii piłką.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

12 października od rana w naszej szkole panowała świąteczna atmosfera, ponieważ nadszedł długo wyczekiwany dzień ślubowania pierwszoklasistów.

Świadkami tego wyjątkowego wydarzenia w ich życiu byli rodzice, wychowawcy, dyrekcja i nauczyciele oraz zaproszeni goście. Dzień ślubowania jest tak szczególnie ważny, ponieważ uczniowie rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu. Ceremonię uświetniły występy pierwszoklasistów, które spotkały się z gromkimi brawami.

Dzieci z klas pierwszych odświętnie ubrane, prezentowały się niezwykle dostojnie. Cała uroczystość była wzniosłym i wzruszającym wydarzeniem, a uroczyste „ŚLUBUJEMY” wypowiadane przez uczniów na Sztandar szkoły oraz pasowanie uczniów laską góralską przez Panią Dyrektor na długo pozostaną w naszej pamięci.

Wizyta klas 3a i 2b w Teatrze Ludowym

11 października klasy 3a i 2b wybrały się do Teatru Ludowego, aby obejrzeć spektakl pt. „Syn smoka”. Uczniowie mieli okazję poznać japońską baśń, osnutą na motywach ludowych, a także muzykę i klimat Dalekiego Wschodu. Dzieci przekonały się, że takie wartości jak: rodzina, miłość, przyjaźń, pracowitość, odwaga są ważne i cenione w każdej kulturze, a czynione dobro wraca do ludzi.

x

Mistrzostwa Zespołu Szkół nr 2 w Żeglarstwie

Żeglarskie Mistrzostwa Szkoły w klasie Optimist odbyły się na Zalewie Bagry Wielkie. Regaty zostały rozegrane w 3 kategoriach wiekowych dla chętnych uczniów, którzy startowali w zespołach dwuosobowych. Trasa ustawiona profesjonalnie jak na prawdziwych zawodach, wymagała od młodych żeglarzy dużych umiejętności. Pierwszy wyścig odbywał się wyłącznie pod żaglem, natomiast w drugim można było pomagać sobie wiosełkami. Suma zajętych miejsc w obu wyścigach dawała ostateczną lokatę w klasyfikacji generalnej Mistrzostw.

Mistrzostwa zorganizowane były w piękny słoneczny dzień w Ośrodku Żeglarskim HORN przez Panią Prezes Józefę Ogrodnik. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, 1, 2 i 3 miejsce medale i drobne upominki, a na koniec czekała na zawodników przepyszna pizza z Tawerny.

Kat.I Klasy I - II
1.Jola Siwek Piotr Smoczek (II C)
2.Helena Zarzycka Matylda Niedziela (I C)
3.Marcel Szulc Mateusz Imbir (I C)
Kat.II Klasy III - IV
1.Dawid Dedio Marcel Dedio (IV B i I B)
2.Marcelina Stacharska Hanna Burkiewicz (III A)
3.Weronika Gaweł Sofiia Galicka (IV B)
4.Aleksandra Klejdysz Emilia Niedziela (IV A)
Kat.III Klasy VIII i 3 gimn.
1.Anna Stanula Zofia Stanula (VIII A i IV B)
2.Igor Łanoszka Hubert Mucha (3a gimn.)
3.Alicja Czyż Gabriela Wanat (3a gimn.)
4.Bruno Broś Wiktor Wójcik (3b gimn.)
5.Szymon SowulaKarol Pisarczyk (VIII A)

Klasy 4a i 4b w Pieninach

Tegoroczna jesień zachwyca nas ciepłymi promieniami słońca. Piękna pogoda sprawiła, że uczniowie klas czwartych wyruszyli na górskie szlaki. Podziwiając piękno przyrody, przeszli Wąwóz Homole, a następnie wyszli na szczyt Palenicy. Trasa na szczyt okazała się sporym wyzwaniem, wszyscy jednak pokonali ją bez trudu.

Całodzienną wycieczkę zakończył godzinny rejs statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim, w czasie którego uczniowie wysłuchali legend i historii związanych z Czorsztynem i Niedzicą.

Nasi uczniowie w Muzeum Armii Krajowej
im. gen Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie

We wrześniu i w październiku 2018 r., uczniowie klas gimnazjalnych oraz klas VI – VIII szkoły podstawowej uczestniczyli w warsztatach historycznych w Muzeum AK. Warsztaty dotyczyły II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Były żywą lekcją historii. Uczniowie mieli okazję obejrzeć broń, mundury żołnierskie, maski przeciwgazowe, hełmy i dokumenty z czasów Generalnego Gubernatorstwa. Warsztaty połączone zostały ze zwiedzaniem ekspozycji i rozwiazywaniem zadań.

Bieg Niepodległości

10 października uczniowie z klasy VI oraz VII naszej szkoły wzięli udział w Biegu Niepodległości połączonym z wiedzą historyczną z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości przez Nasz Kraj. Impreza miała charakter podchodów. Odbywała się w okolicy Parku Podgórskiego, stadionu Korona oraz SP 29 , która była organizatorem zawodów. Przez prawie 2 godziny uczniowie z podgórskich szkół biegali w poszukiwaniu pytań oraz zadań do wykonania. Dobrze, że towarzyszyła nam piękna, słoneczna pogoda. Liczył się czas pokonania trasy oraz poprawność odpowiedzi. Na mecie wszyscy otrzymali wodę oraz banany. Potem odbyło się uroczyste podsumowanie imprezy. Nasza Szkoła otrzymała dyplom za zajęcie IV miejsca.

Śladami ks. Tischnera

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły spotkali się z przedstawicielami innych szkół na Rajdzie Tischnerowskim. Tym razem zaprosiła nas Podstawowa Szkoła Specjalna z Jastrzębia Zdroju. Dwa słoneczne październikowe dni spędziliśmy na wspólnych zabawach i poznawaniu się. Organizatorzy zorganizowali dla nas różnego rodzaju warsztaty, wieczór z tańcem i śpiewem oraz wycieczkę do kopalni w Zabrzu. Nie zabrakło także wspomnień o naszym patronie i wizyty brata księdza profesora. Będziemy miło wspominać ten wyjazd i z niecierpliwością czekać na kolejne spotkanie za rok.

Lekcja o zdrowym żywieniu – smakujemy owoce i warzywa – klasa 2a

We wrześniu klasa 2a miała lekcję o warzywach i owocach. Wybraliśmy się do pobliskiego sklepu, aby tam wybrać owoce do smakowania. Powtórzyliśmy też nazwy warzyw znajdujących się na stoisku. Po powrocie umyliśmy nasze owoce. Następnie pokroiliśmy je i każdy wykonał swoje szaszłyki. Okazało się, że taka „zabawa w smakowanie” otwiera dzieci na owoce, których wcześniej nie chciały jeść. Uczniowie ze smakiem zjedli swoje kolorowe, owocowe szaszłyki.

“Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” – VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w naszej szkole

28.09.2018 r. w naszej szkole odbył się VIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Jest to bezpłatna akcja edukacyjna, która odbywa się od 8 lat, zawsze w ostatni piątek września. W wydarzeniu tym uczestniczą szkoły z różnych stron świata. W tym roku do akcji zgłosiło się ponad 4500 szkół, a w tym aż 4300 z Polski.

Taki dzień to świetna okazja do przypomnienia sobie po wakacjach tabliczki mnożenia. Dlatego cały wrzesień powtarzaliśmy różne działania. Natomiast uczniowie klas 4 na tydzień przed finałem akcji, napisali sprawdzian. Nagrodą dla najlepszych była funkcja egzaminatora. Najbieglejsi w tabliczkowych działaniach przepytywali nie tylko innych uczniów, ale i rodziców. W ciągu minuty trzeba było rozwiązać 5 działań. Ten kto to zrobił otrzymywał od egzaminatora certyfikat.

Egzaminujące dzieci były bardzo przejęte swoją rolą, bo przepytywać, a potem oceniać, starszych kolegów z ul. Grochowej czy też mamę i tatę, to nie lada frajda. Sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” było też świetną okazją do wyłonienia najlepszej klasy. Została nią klasa 5b, gdzie 13 uczniów zdobyło certyfikat pomyślnego zdania egzaminu z tabliczki mnożenia. Drugie miejsce zdobyła klasa 6a, natomiast trzecie klasa 4a.

Za rok znów chętnie przyłączymy się do akcji, bo nauka przez zabawę to najlepsza forma zdobywania wiedzy.

Julia Jarczyk z 4a

x

Kraków - wycieczka klas piątych

W dniu 26.09.2018 odbyła się wycieczka po Krakowie szlakiem miejsc związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uczniów klas V-tych oprowadziła nauczycielka i przewodnik Agnieszka Podyma. Odwiedziliśmy miejsca związane z Józefem Piłsudskim, Błonia i ulicę Oleandry skąd ruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa 06.08.1914 r. Spacerowaliśmy ulicą Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, zobaczyliśmy jego pomnik ze słynną Czwórką Legionistów. Zwiedziliśmy Katedrę Wawelską z grobem Józefa Piłsudskiego. Dzieci poznały herb rodowy bohatera uwieczniony na szczycie wieży Srebrnych Dzwonów. Wycieczka zakończyła się pod Wieżą Ratuszową gdzie 31.10.1918. polskie oddziały przejęły władzę z rąk austriackiego wojska. Na wieży zawisła polska flaga a z Wawelu rozbrzmiewał dźwięk Dzwonu Zygmunta. Kraków jako jedno z pierwszych miast polskich stał się niepodległy.

Regaty Międzyszkolne - zmiana terminu

Ze względów organizacyjnych ulega zmianie termin Międzyszkolnych Regat o Puchar 100-Lecia Odzyskania Niepodległości z września na 10 października 2018 r. - środa.

Optymistyczna Olimpiada czyli Regaty Międzyszkolne o Puchar 100-Lecia Odzyskania Niepodległości

W dniu 27.09.2018 zapraszamy chętnych uczniów Zespołu Szkół nr 2 do udziału w Międzyszkolnych Regatach, które odbędą się na Zalewie Bagry Wielkie, przystań KŻ Horn Kraków. Program zawodów obejmuje rozegranie przez załogi dwuosobowe do wyboru: 2 wyścigów żeglarskich na Optimistach lub 1 wyścigu z wiosełkami również na Optimistach oraz obowiązkowy udział w Quizie z wątkiem historii Zalewu Bagry oraz 100-Lecia polskiego żeglarstwa. Przewiduje się następujące kategorie wiekowe:

 • klasy I SP
 • klasy II SP
 • klasy III SP
 • klasy IV - VI SP
 • klasy VII - VIII SP, klasa III Gimn.
Pierwsze trzy załogi w każdej kategorii otrzymają medale, wszyscy zawodnicy pamiątkowe dyplomy i upominki, a zwycięska szkoła odbierze Puchar 100-Lecia Niepodległości.

Szczegółowe informacje i zapisy załóg - p. Elżbieta Wolska

Sprzątanie Świata przez klasy 3a i 2b

My jesteśmy dzieci, co nie lubią śmieci.
Kochamy przyrodę, las i czystą wodę.
Serca mamy dobre, oczy bystre mamy
i z ochotą Ziemię szybko wysprzątamy.

W dniu 21 września uczniowie klas 3a i 2b tradycyjnie dzieci uczestniczyły w Akcji Sprzątania Świata. Dzieci zaopatrzone w rękawice i worki z zaangażowaniem zabrały się do zbierania śmieci w najbliższej okolicy szkoły. Teraz przyjemniejsze będą jesienne spacery.

Konkurs na pamiętnik z wakacji „O złote pióro”

Na początku września uczniowie z klas 2 wykonali swoje pamiętniki z wakacji. Celem konkursu jest promowanie nauki samodzielnego pisania przez uczniów. Prace wykonane na konkurs były na bardzo wysokim poziomie pisarskim i plastycznym. Oceny prac dokonali uczniowie z klas 1, którzy szczegółowo oglądali pamiętniki. Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody zasponsorowane przez organizatora konkursu.

Krakowska Olimpiada Młodzieży Szkolnej

Na obiektach MOS w Nowej Hucie zorganizowano Indywidualną Ligę LA dla uczniów klas VII, VIII i gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowali wyłącznie chłopcy z klasy VII w składzie: Szymon Zimny, Dawid Hołda, Adam Szczygieł, Karol Kielijan, Dawid Vardanyan, Józef Adamczyk, Nguyen Van Tuan Anh oraz Michał Duc Dam. Chłopcy mieli okazję sprawdzić swoje możliwości z uczniami innych szkół oraz poćwiczyć na obiektach typowych dla danej konkurencji LA. Poziom był wysoki a nasza reprezentacja była najmłodszym rocznikiem w tych zawodach. Pomimo tego, że chłopcy uzyskali wysokie wyniki w poszczególnych konkurencjach (pchnięcie kulą, skok w dal, bieg na 100 oraz 300 m) nie udało się zająć miejsca na podium. Natomiast zdobyli doświadczenie i chęć poprawy swoich wyników oraz uzyskanych miejsc za rok.

Mali ratownicy medyczni - uczniowie klasy 2a

Klasa 2a wzięła udział w zajęciach promujących prawidłowe zachowania dzieci wobec ludzi poszkodowanych. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani ratownicy medyczni. Uczniowie przypomnieli sobie wiadomości, w jaki sposób powiadomić o wypadku odpowiednie służby. Nauczyli się wykonywać bezpieczną pozycję boczną dla poszkodowanej osoby. Przypomnieli sobie też wiadomości o resuscytacji. Teraz wszystkie dzieci z 2a nie muszą się bać w przypadku konieczności niesienia pomocy innym.

Klasy 3a i 1b w Motylarni

14 września uczniowie klas 1B i 3A uczestniczyli w lekcji przyrody w Motylarni w Czaplach Wielkich. Dzieci obejrzały prezentację, z której dowiedziały się wiele ciekawostek z życia motyli. Następnie pod mikroskopem oglądały te piękne owady w różnych stadiach ich rozwoju. Najwięcej emocji wzbudziło przebywanie w namiocie wśród motyli różnych rozmiarów i barw, szczególnie Pawicy Atlas - jednego z największych na świecie.

Aktualizacja podziału godzin

Od 17 września obowiązuje zaktualizowany plan lekcji.

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2018/2019

3 września 2018 r.: Uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2018/2019:

 • o godz. 9.00 - klasy 1 - 4 szkoły podstawowej, ul. Goszczyńskiego 44
 • o godz. 11.00 - klasy 5 – 8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum, ul. Grochowa 23

3 września zajęcia świetlicowe nie odbywają się. W tym dniu obiady nie będą wydawane.

Zapisy na obiady i na świetlicę – podczas zebrań z Rodzicami.

Wyprawka pierwszoklasisty 2018/2019

Zebrania z Rodzicami uczniów szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych odbędą się w dniach:

 • 3 września o godz. 17.30 - klasy 1 - 4 - ul. Goszczyńskiego 44
 • 5 września o godz. 18.00 - klasy 5 – 8 oraz klasy 3 gimnazjum - ul. Grochowa 23

Uroczysta Msza Św. inaugurująca rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego odbędzie się 4 września o godz. 9.30 w Kościele Matki Bożej Fatimskiej - Mały Płaszów.