Szkoła Podstawowa nr 8 w Krakowie

Aktualności

Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020

Trudny rok szkolny dobiega końca. Rodzicom, Dzieciom życzymy udanych wakacji.
Do zobaczenia 1 września 2020 r.

Podziękowanie

x

Kangur Matematyczny

x

Tegoroczny konkurs Kangur Matematyczny został przeprowadzony drogą internetową za pośrednictwem Platformy Dzwonek.pl. Uczniowie naszej szkoły licznie wzięli w nim udział. Miło nam poinformować, że wyróżnienia uzyskali:

Przybycień Olga kl.2c
Michał Olszewski kl.3c
Mateusz Krzyż kl.3c
Aleksandra Matejko kl.4a
Kamil Mikrut kl.4a
Julia Jarczyk kl.5a
Tomasz Uchyła kl.5a
Katarzyna Adamczyk kl.6b
Karolina Matejko kl.7a
Dawid Hołda kl.8a
Szymon Zimny kl.8a

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnej edycji konkursu.

Dzień Dziecka 01.06.2020

Zasady pracy od 25 maja 2020

CZASOWE PROCEDURY

w sprawie organizacji i współpracy w okresie podwyższonych rygorów sanitarnych wynikających z sytuacji epidemicznej w kraju.

Procedury

Informacje dotyczące powrotu dzieci do szkoły

KOMUNIKAT

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Zespole Szkół nr 2 im. ks. prof. J. Tischnera informuje, że od dnia 25 maja będziemy gotowi na przyjęcie dzieci zgodnie z obowiązującymi zaleceniami sanitarnymi wynikającymi z wytycznych: Ministerstwa Edukacji Narodowej i Głównego Inspektora Sanitarnego.
Należy pamiętać, że zagrożenia nie minęły, większość z nas nie wie czy jest bezobjawowym nosicielem wirusa SARS - CoV - 2. Wszystkich obowiązuje zasada "Jak nie musisz wychodzić, pozostań w domu", a na zewnątrz stosuj dystans społeczny i ochronę osobistą.

Komunikat Dyrektora Szkoły

Oświadczenie Rodziców

Zasady organizacyjne

Festiwal Kwarantanny

Wyróżnienie, a potem I miejsce w Festiwalu Kwarantanny dla Julii Uchyły, uczennicy klasy siódmej.

Zobacz wyniki

UWAGA! WAŻNE!
Potwierdzenie woli przyjęcia dziecka

OD 04.05 2020 r. godz. 10.00 do 15.05.2020 r. godz. 16.00 należy potwierdzić wolę przyjęcia dziecka do szkoły podstawowej, do której zostało zakwalifikowane. Wolę przyjęcia można potwierdzić logując się na konto utworzone podczas rejestracji wniosku. Po zalogowaniu się na konto, należy przejść do "Podglądu podania", a następnie wybrać zakładkę "Potwierdzenie woli przyjęcia".

Jeśli dziecko zostało zakwalifikowane do szkoły obwodowej, rodzic nie potwierdza woli zapisu. Dzieci zakwalifikowane do szkoły obwodowej zostają automatycznie przyjęte.

Niepotwierdzenie woli zapisu dziecka do placówki jest równoznaczne z rezygnacją z miejsca.

Lista kandydatów zakwalifikowanych

Kartka dla Medyka

Od 12 marca szkoły są zamknięte. Szkolne korytarze wypełnia cisza, a nauka odbywa się zdalnie – przez internet. Spowodowane jest to pandemią koronawirusa, która dotknęła cały świat. Na pierwszej linii ognia znaleźli się pracownicy służby zdrowia, którzy w każdej minucie narażają swoje życie.

Na początku kwietnia autorki bloga www.specjalni.pl - Zyta Czechowska i Jolanta Majkowska z Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku - ogłosiły akcję Kartka dla Medyka, która miała być formą podziękowania dla personelu medycznego za walkę z koronawirusem:

“Wykorzystajmy ten czas na rozmowy, debaty, wypowiedzi, rysunki, a nawet wypracowania na temat pracy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wszystkich pracowników służby zdrowia”.

Do akcji przystąpili również uczniowie naszej szkoły (5a, 5b, 6b), którzy poprzez stworzenie kartek, chcieli podziękować i okazać szacunek Medykom. Prace zostały wydrukowane i dostarczone do Uniwersyteckiego Szpitala w Krakowie, a szkolna gazetka Ósemka rządzi zamieściła je na swoich stronach.

Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

Kliknij tu, by pobrać (PDF)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

Wisława Szymborska

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes i William Szekspir oraz historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

Święto posiada również swój hymn, którego tekst tworzy wiersz „Włosek poety” autorstwa Tadeusza Różewicza. Muzykę skomponował Jan Kanty Pawluśkiewicz, polski kompozytor muzyki poważnej i filmowej.

W bieżącym roku obchody Światowego Dnia Książki odbywają się w szczególnych okolicznościach. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła przeprowadzenie tradycyjnych konferencji prasowych i spotkań autorskich.

„Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni”.

W celu upamiętnienia tego dnia uczniowie klasy 6b przygotowali selfie z ulubioną książką.

Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu

Wszystkich uczniów klas 7-8 serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatach on-line "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu". Jeśli interesuje Cię globalne ocieplenie, chcesz wiedzieć: skąd bierze się prąd? oraz jakie działania podejmuje Polska na rzecz ochrony klimatu? 22 kwietnia o godzinie 11.40 wejdź na stronę: www.dzienziemiwmk.pl i postępuj zgodnie z instrukcją.

zobacz także

x

Pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej

Pracownicy Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 3 pozostają w tym trudnym czasie on-line dla Dzieci, Młodzieży, Rodziców, bez wyznaczania konkretnych godzin dyżurów.

Informacje dla Rodziców

Informacje dla Uczniów

Życzenia świąteczne

x

Zdalne nauczanie

Zgodnie z zaistniałą sytuacją i rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej od 25 marca 2020 r. do Świąt Wielkanocnych szkoła podstawowa przechodzi na zdalne nauczanie.

UWAGA! WAŻNE!
Szkoła Podstawowa nr 8

W związku z zaleceniami wynikającymi z aktualnej sytuacji w kraju jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia rozwiązań ograniczających konieczność przemieszczania się osób - przechodzimy na system pracy zdalnej.
W dniach 16 - 20 marca br. sekretariat będzie nieczynny.

Bardzo proszę, aby w ramach rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 po wypełnieniu dokumentów na platformie rekrutacyjnej platforma, wydrukować je, podpisać i zeskanować pierwszą stronę (dane) i ostatnią (podpisy). Skany dokumentu wraz ze skanami wymaganych zaświadczeń i oświadczeń proszę przesłać na adres Szkoła. Takie działanie zapewni udział w rekrutacji.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2
Barbara Buczkowska

UWAGA! WAŻNE!
Samorządowe Przedszkole nr 27

W związku z zaleceniami wynikającymi z aktualnej sytuacji w kraju jesteśmy zobowiązani do wprowadzenia rozwiązań ograniczających konieczność przemieszczania się osób - przechodzimy na system pracy zdalnej.
W dniach 16 - 20 marca br. sekretariat będzie nieczynny.

Bardzo proszę, aby w ramach rekrutacji na rok szkolny 2020/2021 po wypełnieniu dokumentów na platformie rekrutacyjnej platforma, wydrukować je, podpisać i zeskanować pierwszą stronę (dane) i ostatnią (podpisy). Skany dokumentu wraz ze skanami wymaganych zaświadczeń i oświadczeń proszę przesłać na adres: Szkoła Takie działanie zapewni udział w rekrutacji.

Dyrektor Zespołu Szkół nr 2
Barbara Buczkowska

Dzień Języka Ojczystego

Według najnowszych badań prowadzonych przez językoznawców co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a razem z nim jego bogactwo kulturowe. Obchodzony 21 lutego Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem. Został on ustanowiony w 1999 roku przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata, a także zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Z okazji tego święta w naszej szkole odbył się uroczysty apel, podczas którego uczniowie mogli wysłuchać krótkiego wykładu na temat kondycji języka polskiego oraz obejrzeć film pt. Językowe zagadki przygotowany przez uczniów kółka dziennikarskiego. Apel zakończył Literacki Pokaz Mody, na którym uczniowie zaprezentowali się w strojach charakterystycznych dla bohaterów pochodzących z literatury polskiej. Mogliśmy zobaczyć m.in. Michała Wołodyjowskiego, Nel Rawlison, Goplanę.

Dzień Języka Ojczystego poprzedziły dwa konkursy - o tytuł Mistrza Ortografii i Mistrza Pięknego Czytania. Lista laureatów:

Mistrz Ortografii w klasach 6-8 - Miłosz Wójcik kl.7
II miejsce - Magdalena Olszewska kl.8

Mistrz Ortografii w klasach 4-5 - Zosia Stanula kl.5b
II miejsce – Adela Pytel kl.5a

Mistrz Pięknego Czytania – Magdalena Olszewska kl.8
II miejsce – Dawid Dedio kl.5b

Terminarz i kryteria rekrutacyjne 2020 r.

Terminarz rekrutacji 2020

Kryteria rekrutacyjne 2020

Gwiazdka dla zwierzaka

Podsumowaliśmy akcję Samorządu Uczniowskiego "Gwiazdka dla zwierzaka". Jak zwykle nasi uczniowie nie zawiedli. Zebraliśmy ok. 200 kg karmy dla bezdomnych psów i kotów, smycze, miski, koce, ręczniki i zabawki. Wszystkie dary przekazaliśmy do dwóch placówek: DOG RESCUE w Lednicy Górnej oraz schroniska przy ul. Rybnej w Krakowie. W młodszych klasach najwięcej zebrała klasa Ia, a w starszych IVa.

Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy za okazane serce dla potrzebujących zwierząt.

x

x

x

Bal Karnawałowy w dniu 22 lutego 2020 r.

x

Góra grosza

Samorząd Uczniowski podsumował akcję "Góra grosza" organizowaną przez towarzystwo Nasz Dom. Jej celem jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowywanym poza rodzinami. Tradycyjnie zebraliśmy ogromną ilość cennych grosików, które zostały przekazane do fundacji. W imieniu organizatorów wszystkim serdecznie dziękujemy!

Korekta podziału godzin

Od 17 lutego obowiązuje zaktualizowany plan lekcji.

Aktualizacja podziału godzin

Od 10 lutego obowiązuje zaktualizowany plan lekcji.

Klasa VIb w Wieliczce

Klasa Vlb zwiedziła 3 poziom w kopalni soli w Wieliczce. Uczniowie dowiedzieli się, w jakich warunkach kiedyś pracowali górnicy, jakie zwierzęta i sprzęty wykorzystywali w pracy. Wiedzą już kogo jest patronką św. Barbara, a kogo św. Kinga. Ujrzeli też oryginalne obrazy Jana Matejki: portret św. Kingi i obraz przedstawiający zjazd żupnika Andrzeja Kościeleckiego oraz bachmistrza Seweryna Bethmana do kopalni w czasie pożaru z 1510 roku. Oprócz podziwiania wspaniałych eksponatów, słuchania z uwagą pana przewodnika, uczniowie brali udział w kilku konkurencjach - układanie konstrukcji z belek drewnianych, ułożenie sześcianu z mniejszych sześcianów, bieg na czas, obliczenia matematyczne, karta pracy - szukanie odpowiedzi wśród eksponatów. Na koniec warsztatów każdy z uczniów dostał na pamiątkę bryłkę soli.

100 Dni dla Marysi

W dniu 23.01.2020 roku nasza szkoła przystąpiła do kampanii "100 Dni dla Marysi". Jej celem jest zbiórka 8 mln złotych na terapię genową 11-miesięcznej Marysi. To jedyna szansa na uratowanie jej życia. Pierwszy etap akcji nosił tytuł "Serducho dla Marysi". Polegał na wykonaniu zdjęcia serca stworzonego z uczniów i wysłaniu go do fundacji "Wygrajmy siebie". Zdjęcia z dronów zrobili Bartek i Kuba z klasy VIII. Jako zaangażowana szkoła będziemy brać udział w kolejnych etapach kampanii na rzecz Marysi.

Nasi uczniowie w konkursie
Matematyczny Czar Par

W dniu 17 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej nr 47 odbył się konkurs dla uczniów klas trzecich i piątych "Matematyczny Czar Par". Uczniowie walczyli w 8 konkurencjach. Liczył się poprawny wynik ale również czas wykonania zadania. Konkurs sprawdzał wiedzę matematyczną, umiejętności logicznego i strategicznego myślenia, spostrzegawczość oraz efektywną współpracę dwóch uczniów tworzących parę.

W rywalizacji klas trzecich na kilkanaście par, które wzięły udział w konkursie nasi uczniowie zajęli:
V miejsce – Michał i Hubert
X miejsce – Małgosia i Szymon
XI miejsce – Małgosia i Monika

W rywalizacji klas piątych na kilkanaście par, które wzięły udział w konkursie nasi uczniowie zajęli:
I miejsce – Brunon i Dawid
V miejsce – Piotrek i Franciszek

GRATULUJEMY

Pierwszy Szkolny Konkurs
Kolęd i Piosenek Świątecznych: Hej, Kolęda!

Czas świąteczny już za nami, jednak dzięki organizacji konkursu mogliśmy poczuć jeszcze raz niepowtarzalną magię Świąt Bożego Narodzenia. Szkolny Konkurs Kolęd i Piosenki Świątecznej "Hej Kolęda", to wspaniała okazja umożliwiająca kultywowanie tradycji wspólnego kolędowania. Wykonawcy zaprezentowali bogaty repertuar kolędowy oraz świąteczny dając tym samym wyraz swoim talentom muzycznym.
Serdecznie zapraszamy na występ laureatów, który będzie można obejrzeć w niedzielę po Mszy św. o godz. 11.00 w Kościele na Małym Płaszowie.

Poniżej prezentujemy listę laureatów:

KLASY I - III
Kategoria – śpiew indywidualny
I miejsce – Maja Kurleto (3c)
II miejsce – Lena Leżańska (1a)
III miejsce – Wojciech Włodarczyk (2b)
Wyróżnienie specjalne – Jakub Tekielak (3a)
Wyróżnienie – Ignacy Święch (1b) i Julia Pater (1a)
Kategoria – zespoły
I miejsce – Matylda Niedziela, Olga Przybycień, Basia Adamczyk (2c)
II miejsce – Marysia Adamczyk, Marysia Stacharska (3b)
III miejsce – Klasa 3A (3a)
Wyróżnienie – Maja Mikler, Pola Pytel, Antoni Gruszka (1a)
Aleksandra Rudzka, Hanna Sadowska, Nina Zajdel, Paulina Szczepa, Natalia Kucab, Alicja Pilch (3a)

KLASY IV - VIII
Kategoria – śpiew indywidualny
I miejsce – Marcelina Stacharska (4a)
II miejsce – Michalina Piwko (5a)
III miejsce - Magdalena Dyrba (6a)
Wyróżnienie - Aleksandra Matejko (4a)
Kategoria – zespoły
II miejsce – Karol Maciński, Piotr Gicala, Franciszek Dziok (5a)
III miejsce - Julia Jarczyk, Adela Pytel, Zuzanna Maj (5a)

Serdecznie dziękujemy i życzymy występującym dalszych sukcesów

Wielka akcja Samorządu Uczniowskiego

Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Samorząd Uczniowski stanął na wysokości zadania przygotowując szereg akcji na rzecz WOŚP. Były to m.in: „Dzień Tosta”, licytacje oraz dyskoteka karnawałowa.

I znów pobiliśmy rekord! Zebraliśmy 5 180,13 zł.

Dziękujemy Uczniom, Rodzicom i wszystkim Pracownikom szkoły
za udział w tej szlachetnej inicjatywie.

x

Wigilia w klasie 8

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia uczniowie klasy VIII wraz z wychowawcą zasiedli do Wigilii. Nie zabrakło świątecznego stołu, opłatka i wigilijnych potraw. Przy dźwiękach kolęd wszyscy długo składali sobie życzenia. Wzruszenie było tym większe, że była to ostatnia wspólna klasowa Wigilia w tej szkole.

Wigilia w klasie 4A

Wigilia w klasie 4A to tradycyjne składanie sobie życzeń świątecznych, łamanie się opłatkiem, kolędowanie i dekorowanie pysznych pierniczków, które potem można zjeść lub podarować innym.

"Słowo, muzyka, taniec" – międzyszkolny przegląd
twórczości polsko – angielskiej

Uczennice klasy 3a, 5b i 6a naszej szkoły wzięły udział w konkursie dzielnicowym „Słowo, muzyka, taniec” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 65 w Krakowie.
Celem konkursu było rozbudzanie wrażliwości literackiej i artystycznej oraz zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Nasze uczennice zaśpiewały dwie kolędy po polsku oraz dwie piosenki po angielsku, a swoim występem zachwyciły jury i publiczność zdobywając pierwsze miejsce w obydwu kategoriach wiekowych.

Gratulujemy

II Bożonarodzeniowy Turniej Szachowy
o Puchar Dyrektora KOSTKI

Turniej odbył się w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym Jezuitów im. św. Stanisława Kostki i brali w nim udział uczniowie klas 7 i 8 z zaproszonych szkół oraz uczniowie KOSTKI. Celem turnieju bała popularyzacja gry w szachy, promowanie działań zmierzających do rozwoju intelektualnego uczniów i integracja środowiska szachowego. Naszą szkołę reprezentowali Borys Moskalik – Pieper i Maciej Chruściel z kl. 7A, którzy zajęli odpowiednio bardzo dobre 11 miejsce (Borys) i 15 miejsce (Maciej), zdobywając kolejne doświadczenia turniejowe.

Świąteczny Konkurs Hej Kolęda! Zrób kukiełkę kolędnika!

Do konkursu przystąpiły cztery turonie, jeden pasterz i 9 aniołów. Zabrakło króla, diabła i śmierci. Ale zdecydowanie wolimy niebiańskie stwory! Zaprezentowane kukiełki (jedna pacynka) pokazały wielki kunszt małych artystów.

Wyróżniono prace Elizy Cyrwus z IIb, Kuby Tekielaka z IIIa i Matyldy Niedzieli z IIc.

Nagrodzono również prace pozostałych uczestników konkursu: Ignasia Święcha z Ib, Basi i Kuby Adamczyków z IIc, Dawida Szymańskiego z IIIa, Łucji Kowal z Ia, Łucji Jeziorskiej z Ib, Emilki Pilch z Ia, Mateusza Zimnego z Ib, Olgi Przybycień z IIc i Hani Rypień z IIc.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom

x

x

Kolejny sukces naszych uczniów

Drużyna szóstoklasistów z naszej szkoły w składzie: Mateusz Chromicz, Szymon Chruściel, Mateusz Kadzik, Maciek Górecki, Konrad Wójs okazała się najlepszą grupą biorącą udział w zmaganiach Rajdu Podgórskiego. Nasi reprezentanci wykazali się ogromną wiedzą na temat XIII Dzielnicy miasta Krakowa i jej bohaterów, świetną znajomością budynków w Podgórzu.

Gratulujemy

Krakowska Olimpiada Młodzieży
w pływaniu indywidualnym dziewcząt

Ostatnie w tym roku kalendarzowym zawody Krakowskiej Olimpiady Młodzieży, w których braliśmy udział to pływanie indywidualne dziewcząt. Nasze reprezentantki Magdalena Olszewska (8A), Magdalena Dziedzic (7A) i Gabriela Molenda (6A) dzielnie walczyły z rywalkami o punkty do współzawodnictwa szkół krakowskich.

x

Akcje charytatywne

Aktualnie Samorząd Uczniowski prowadzi następujące akcje charytatywne:
Pomoc bezdomnym zwierzętom

x

"Góra grosza" - pomoc rodzinnym domom dziecka

x

"Zbieramy zakrętki" - wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych

x

Aktualizacja podziału godzin

Od 2 grudnia obowiązuje zaktualizowany plan lekcji.

Andrzejki

29 listopada 2019 roku w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Każda klasa przygotowała wróżby andrzejkowe. Dodatkową atrakcją była dyskoteka.

Andrzejki w klasie 1a

W piątek 29 listopada uczniowie klasy 1a uczestniczyli w tradycyjnych zabawach andrzejkowych. Dzieci wcielały się w role wróżek i wróżbitów, którzy „przepowiadali przyszłość”. Pomagały im w tym karty, losy, papierowe serce, gwiazdy, kwiaty, kubki oraz koło fortuny. Były również tajemnicze kule i sztuczki magika, który wyjmował królika z kapelusza. Podczas zabawy panowała przyjazna i radosna atmosfera, która sprzyjała integracji zespołu klasowego.

Uczniowie klasy 6b z wizytą na Wawelu

28 listopada uczniowie klasy 6b mieli okazje zobaczyć ekspozycje: Wawel Zaginiony oraz Reprezentacyjne Komnaty Królewskie.
Podczas zwiedzania podziwiali architekturę średniowiecznego Wzgórza Wawelskiego gdzie na tle dawnych murów mogli zobaczyć zabytki średniowieczne, które pochodzą z wykopalisk wawelskich.
W komnatach Królewskich mieli okazje podziwiać piękne kasetonowe stropy, arrasy, obrazy i portrety oraz włoskie meble z XVI i XVII wieku.

Konkurs Matematyczno - Przyrodniczy
Mądra Głowa - Sprawne Ręce

26 listopada w naszej szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy „Mądra Głowa – Sprawne Ręce”. W konkursie uczestniczyli uczniowie klas piątych Szkół Podstawowych nr 8, 29, 47, 65, 137.
Konkurs składał się z trzech zadań.
Zadanie 1. „Podwodny świat” – zespoły uczniów wykonywały pracę techniką origami płaskiego lub przestrzennego.
Zadanie 2. Quiz matematyczny – rozwiązywany przez zespoły uczniowskie na platformie Quizizz.
Zadanie 3. „Jeden z dziesięciu” – konkurs przyrodniczy.

Wszystkim uczestnikom Konkursu gratulujemy i życzymy powodzenia
w dalszej edukacji matematyczno – przyrodniczej.

Zwycięscy Konkursu:

  • 1 miejsce – zespół w składzie: Franciszek Dziok, Emilia Gołdyń, Karol Maciński (SP nr 8)
  • 2 miejsce – zespół w składzie: Piotr Gicala, Julia Jarczyk, Adela Pytel (SP nr 8)
  • 3 miejsce – zespół w składzie: Mikołaj Cholewa, Jan Mleczko, Jan Wierzbanowski (SP nr 29)

Klasa 4A i 5A – zwiedzanie żydowskiego Kazimierza

Jesienny pochmurny dzień klasy 4A i 5A spędziły na zwiedzaniu krakowskiego Kazimierza ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca ważne dla narodu żydowskiego. Przewodnikiem był nasz nauczyciel historii Pan Michał Amarowicz, który przekazał dzieciom najważniejsze informacje i fakty związane z odwiedzanymi miejscami. A na koniec wycieczki były oczywiście krakowskie obwarzanki.

Nasi uczniowie w Małopolskich Konkursach Kuratoryjnych

W październiku uczniowie naszej szkoły brali udział w Małopolskich Konkursach Kuratoryjnych z wielu przedmiotów. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się następujący uczniowie:

Język angielski
Julia Nawrot kl.8
Termin etapu rejonowego - 02.12.2019 r.

Biologia
Szymon Zimny kl.8
Kalina Jamrozik kl.7
Borys Moskalik kl.7
Termin etapu rejonowego - 05.12.2019 r.

Matematyka
Józef Adamczyk kl.8
Kalina Jamrozik kl.7
Maciej Chruściel kl.7
Julia Uchyła kl.7
Termin etapu rejonowego – 09.12.2019 r.

Historia
Filip Rudzki kl.5b
Termin etapu rejonowego – 10.12.2019 r.

Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Konkurs wiedzy o ochronie przeciwpożarowej

Organizatorem konkursu był Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Krakowa, a adresatami uczniowie klas czwartych Szkół Podstawowych. Celem konkursu było nabycie i pogłębienie wiedzy na temat zagrożeń powodowanych przez pożary, propagowanie bezpiecznych zachowań oraz właściwego postępowania podczas wystąpienia zagrożeń. Naszych uczniów odwiedzili kadeci ze Szkoły Aspirantów Pożarnictwa w Krakowie, którzy poprowadzili ciekawe zajęcia, pokazali sprzęt strażacki, film edukacyjny, a wszyscy uczniowie dostali pouczające komiksy.
Kolejnym etapem były szkolne eliminacje, w których wyłoniono trzech najlepszych uczestników:
1 miejsce – Aleksandra Matejko
2 miejsce – Kamil Mikrut
3 miejsce – Marcelina Stacharska
W finale miejskim mógł brać udział tylko jeden uczeń z danej Szkoły Podstawowej i to właśnie Aleksandra Matejko reprezentowała nas w konkursie finałowym w Urzędzie Miasta Krakowa.

Gratulacje

Uczniowie klasy 6b w Pracowni Kulturalnej

15 listopada uczniowie klasy 6b wybrali się na warsztaty do Pracowni Kulturalnej. Dzięki rozwiązywaniu zagadek uczniowie poznali postać profesora Józefa Łepkowskiego. Dowiedzieli się, że z wielkim zaangażowaniem działał na rzecz ochrony zabytków i dzięki niemu wiele zabytków w Krakowie możemy podziwiać do dziś.

Józef Łepkowski większą część własnego życia poświęcił swojej pasji, którą była działalność naukowa w zakresie archeologii. Został mianowany profesorem zwyczajnym archeologii, dzięki czemu na Uniwersytecie Jagiellońskim powstała pierwsza na ziemiach polskich katedra specjalizująca się w tej dziedzinie naukowej.

„Pokój zagadek, misja: chronić zabytki” – klasa 2b

Kim był Józef Łepkowski? Jak można zostać asystentem wybitnego historyka i archeologa? Jak nazywa się lekarz od zabytków? Na te i wiele innych pytań w czasie warsztatów poszukiwali odpowiedzi uczniowie klasy 2b. Kluczem do sukcesu była spostrzegawczość, współdziałanie, logiczne rozumowanie i dzielenie się pomysłami.

Krakowska Olimpiada Młodzieży
w pływaniu indywidualnym chłopców

Krakowskie zawody Szkół Podstawowych w pływaniu chłopców były na bardzo wysokim poziomie, dlatego bardzo cieszy nas 2 miejsce w stylu dowolnym na 50 m, które zajął Józef Adamczyk (8A), kwalifikując się do zawodów wojewódzkich. W młodszej kategorii debiutowali na tych zawodach Dawid Dedio i Brunon Wójs z kl.5A oraz Przemysław Kogut i Krystian Wajda z kl.5B.

Gratulacje

Międzyszkolny Konkurs
Mądra głowa - sprawne ręce

x

Regulamin konkursu

Szkoła do hymnu

11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska po 123 latach niewoli wróciła na mapę Europy. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, który wraz z Radą Dzieci i Młodzieży zaprosił szkoły i przedszkola do wzięcia udziału w uczczeniu tego wydarzenia. Z tej okazji dnia 8 listopada wszystkie klasy 1-3 oraz grupy przedszkolne wraz z nauczycielami spotkali się na sali gimnastycznej - pięknie ubrani, z przypiętymi własnoręcznie zrobionymi kotylionami, aby o godz. 11.11 zaśpiewać wspólnie 4 zwrotki hymnu narodowego.
Ponadto wszystkie klasy brały udział w konkursie na wykonanie lapbooka "Jestem Polakiem", a niezwykłe efekty naszej pracy można było zobaczyć na wystawie w holu głównym szkoły.

Święto Niepodległości

Niepodległa, niepokorna
już nie zniknie nigdy z map,
Bo jest nasza, bo jest wolna,
bo na imię Polska, Polska ma.

Słowa tej patriotycznej pieśni autorstwa Janusza Szczepkowskiego wybrzmiały w naszej szkole z okazji sto pierwszej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas apelu, który został przygotowany przez uczniów klasy 5b, mogliśmy zobaczyć scenki historyczne sprzed stu lat. Połączenie recytacji, muzyki i multimedialnej prezentacji przybliżyło uczniom klimat tamtych dni. Dopełnieniem tegorocznych obchodów święta było włączenie się w akcję „Szkoła do hymnu” i odśpiewanie w dniu 8 listopada Mazurka Dąbrowskiego o symbolicznej godz. 11:11.

Klasa 2a w pracowni kulturalnej

7 listopada dzieci z klasy 2a miały możliwość wcielenia się w asystentów jednego z polskich historyków i archeologów. Dzieci przez godzinę w pokoju zagadek wykazywały się rezolutnością, logiką, współdziałaniem i spostrzegawczością. Wspólną zabawę zwieńczyły tematyczne warsztaty.

Jesienny konkurs

W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. „Jesienne ludziki, stworki i potworki”. Wszyscy chętni i pomysłowi uczniowie z jesiennych darów przyrody znalezionych w parku, ogrodzie i lesie wykonały zabawne i niesamowite stworki. Wystawa prac wzbudzała podziw i zainteresowanie oglądających. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością oraz nie lada precyzją, co zaowocowało pięknymi pracami, a jury miało bardzo trudne zadnie. Po długich debatach wyłoniono zwycięzcę: Maksymiliana Kędzierskiego i wyróżniono prace: Poli Pytel, Mileny Wilk, Ignacego Święcha i Leona Krzemińskiego.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu!

Krakowska Olimpiada Młodzieży w Szachach

Dużo emocji towarzyszyło naszym szachistom podczas zawodów Krakowskiej Olimpiady Młodzieży szkół podstawowych. Nasza reprezentacja – Maciej Chruściel (7A), Borys Moskalik-Pieper (7A) i Karolina Hebda (8A) – dzielnie walczyła w kategorii rocznika 2005 - 2006. Natomiast młodszych reprezentowali – Cyprian Hołda, Igor Lipiński oraz Agnieszka Płusa i Julia Płusa (wszyscy z klasy 6B).

"Kot w butach" i kl. 2a w Grotesce

Kot, który gada ludzkim głosem i rozum ma nie od parady to nie lada dziwo. Każdy chciałby takiego zobaczyć…

Uczniowie naszej szkoły z klasy 2a w dniu 24 października 2019 r. mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. „Kot w butach” w wykonaniu aktorów teatru Groteska w Krakowie. Scena błyszczała od barwnych kostiumów i baśniowej scenografii. Pełna życia choreografia nie pozwalała spuścić wzroku ze sceny. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem towarzyszyli bohaterom przedstawienia.

Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej
w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej

Etap wojewódzki w Indywidualnej Lidze Lekkoatletycznej odbył się na Stadionie Sportowym TOSiR w Tarnowie. Przy wspaniałej słonecznej pogodzie nasza trójka reprezentantów: Magdalena Olszewska (bieg 600 m), Karol Kielijan (pchnięcie kulą 5 kg), Szymon Zimny (bieg 300 m) pobiła własne rekordy życiowe.

Gratulujemy i życzymy powodzenia

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
kategoria U12

Kolejny dzień rozgrywek piłki nożnej dzieci w ramach XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” przebiegał również na zielonych boiskach Com-Com Zone w Nowej Hucie przy równie słonecznej pogodzie. Tym razem rywalizowali chłopcy w kategorii U12 z klasy 5A – Dawid Kubik i Krzysztof Zieliński, 5B – Eryk Roman, Filip Rudzki i Brunon Wójs, 6B – Mateusz Chromicz i Robert Jarosz (bramkarz). Zebrane doświadczenia będą wykorzystane w kolejnych zawodach na wiosnę.

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku
kategoria U10

Na zielonych boiskach Com-Com Zone w Nowej Hucie przy słonecznej pogodzie odbyły się rozgrywki piłki nożnej dzieci w ramach XX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Naszą reprezentację w kategorii U10 tworzyli chłopcy z klas 4A – Emil Szymoniak i Vu Bao Nam, – Szymon Leśniak i Olaf Zieliński, 3B – Aleksander Trombik i Michał Wojas, 3C – Michał Olszewski, 2B – Jakub Zieliński (podstawowy bramkarz) oraz dziewczynka Małgorzata Kruczek z kl. 3A, która również zdobywała bramki. Ostatecznie drużyna dotarła do ćwierćfinału i zajęła 5 miejsce w turnieju.

Gratulacje

Ślubowanie uczniów klas pierwszych

14 października 2019 roku odbyła się w naszej szkole uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów do grona społeczności szkolnej. Uczniowie klasy 1a i 1b zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą o ojczyźnie, znajomością zasad bezpieczeństwa oraz grzeczności. Pierwszoklasiści w odświętnych strojach i biretach na głowach złożyli uroczyste ślubowanie. Tradycyjnego pasowania ciupagą dokonała pani dyrektor Barbara Buczkowska.

Międzyszkolny konkurs
Podgórze - mój dom

Regulamin konkursu

Wielka Lekcja Ekologii

7 października 2019 roku uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w Wielkiej Lekcji Ekologii zorganizowanej przez Urząd Miasta Krakowa w Tauron Arenie. W trakcie imprezy odbyło się wiele konkursów związanych z ochroną środowiska, np. układanki, łamigłówki i konkurencje sprawnościowe. Największe zainteresowanie wśród dziewcząt wzbudziły ekologiczne kosmetyki, a wśród chłopców - nowoczesny wóz strażacki. Wszyscy uczestnicy dostali roślinki ufundowane przez Prezydenta Miasta Krakowa.

Krakowska Olimpiada Młodzieży
Sztafetowe Biegi Przełajowe

W ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży na terenach zielonych Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie odbyły się sztafetowe biegi przełajowe na dystansie 10 x 1000 m. Tym razem rywalizacja była przeznaczona dla uczniów z rocznika 2007 i młodszych. Naszą szkołę dzielnie reprezentowali chłopcy i dziewczęta z klas piątych i szóstych.

Wycieczka do Wieliczki - klasy 3b i 3c

2 października klasy 3b i 3c wybrały się na wycieczkę do Wieliczki. Uczniowie zwiedzali trasę turystyczną Kopalni Soli Wieliczka w ramach projektu Odkrywamy Solilandię. W czasie podziemnego spaceru nie zabrakło wyjątkowych spotkań z wesołym soliludkiem i Skrabnikiem. Magiczna kraina Solilandia na pewno na długo zostanie w pamięci naszych uczniów.

Archezja, osada pra – Ojców - klasa 2b

Nadchodzącą złotymi kolorami jesień postanowiliśmy powitać w Ojcowie podczas warsztatów profilaktyczno - wychowawczych Archezja.

Archezja, osada pra - Ojców

Samorząd Uczniowski 2019/2020

Pod koniec września 2019 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Skład Samorządu Uczniowskiego 2019/2020:
Przewodnicząca: Magdalena Olszewska, kl.8

x

Z-ca przewodniczącej: Jan Raszko, kl.7

x

Utworzono sekcje Samorządu, których szefami zostali:
Sekcja dekoracji i informacji: Magdalena Dyrba, kl.6A
Sekcja wolontariatu: Szymon Zimny, kl.8
Sekcja porządkowa i regulaminowa: Maciej Chruściel, kl.7
Sekcja konkursowa: Julia Nawrot, kl.8
Sekcja organizacji imprez i uroczystości szkolnych: Borys Moskalik - Pieper, kl.7

Na pierwszym zebraniu Samorządu, w porozumieniu z Dyrekcją, opracowano roczny plan pracy Samorządu Uczniowskiego.

Plan pracy Samorządu Uczniowskigo
w roku szkolnym 2019/2020

Dzień Chłopaka - klasa 4a

Dzień Chłopaka klasa 4A świętowała w kinie Cinema City oglądając film „Angry Birds 2”. Oczywiście seans został wybrany przez chłopców podczas klasowego głosowania.

x

Aktualizacja podziału godzin

Od 30 września obowiązuje zaktualizowany plan lekcji.

Krakowska Olimpiada Młodzieży
Szkolna Indywidualna Liga Lekkoatletyczna

W ramach Krakowskiej Olimpiady Młodzieży na stadionie MOS KRAKÓW-WSCHÓD odbyły się zawody Szkolnej Indywidualnej Ligi Lekkoatletycznej dla uczniów z rocznika 2005 – 2006. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Wiśniowska, Tatiana Tomal, Kalina Jamrozik, Maciej Chruściel, Józef Adamczyk, Dam Duc Toan, Dawid Hołda, Nguyen Van Tuan Ahn, Dawid Vardanyan, Dominik Zając oraz zwycięscy Magdalena Olszewska (3 miejsce – 600 m), Karol Kielijan (1 miejsce – pchnięcie kulą 5 kg), Szymon Zimny (1 miejsce – 300 m). Medaliści będą nas reprezentować w zawodach wojewódzkich.

Gratulujemy i życzymy powodzenia

Gra terenowa Pan tu nie stał…

W piątek 20 września klasa 5 B wzięła udział w grze terenowej, zorganizowanej przez Centrum Kultury Podgórze, pt. Pan tu nie stał… czyli wehikuł czasu do młodości naszych babć. Tematem gry były czasy, kiedy nasze babcie i mamy wychodziły z pracy o piętnastej, aby stanąć w kolejce po wyroby czekoladopodobne, czy papier toaletowy. Uczniowie na kilka godzin przenieśli w świat PRL-u po to, aby poznać takie określenia jak syfon, kartka M II, P-2, Pewex. Podczas gry uczniowie odwiedzili kilkanaście stanowisk: denominacja, szkoła, muzyka, motoryzacja, sklep. Mogli zobaczyć tam kartki na żywność, magnetofon szpulowy, magnetowid. Przewodnikami po grze byli seniorzy, którzy bardzo ciekawie opowiadali o tamtych czasach. Na zakończenie gry wszyscy otrzymali koszulki i czekoladę, która była największym marzeniem dzieci w tamtych latach.

Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2019/2020

Uroczysta Msza Św. inaugurująca rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego odbędzie się 2 września o godz. 8.45 w Kościele Matki Bożej Fatimskiej - Mały Płaszów.

2 września 2019 r.: Uroczyste rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2019/2020:

  • o godz. 10.00 - klasy 1 - 3 szkoły podstawowej, ul. Goszczyńskiego 44
  • o godz. 10.00 - klasy 4 - 8 szkoły podstawowej, ul. Grochowa 23

Wyprawka pierwszoklasisty 2019/2020

Zebrania z Rodzicami przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej odbędą się w dniach:

  • 29 sierpnia 2019 – godz. 17.00 - klasy 1 ul. Goszczyńskiego 44
  • 30 sierpnia 2019 – godz. 17.00 - przedszkole
  • 2 września 2019 – godz. 17.00 - klasy 2 - 3 ul. Goszczyńskiego 44
  • 3 września 2019 – godz. 17.00 - klasy 4 - 8 ul. Grochowa 23